Με το δεξί η Εθνική στο Παγκόσμιο

Εντυπωσιακή στο πρώτο μέρος, η Εθνική διέλυσε το Μαυροβούνιο 85-60 στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας. Με τους Καλάθη, Παπανικολάου, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο, Μπουρούση ξεκίνησε η Ελλάδα το ματς, με τον Νικ να σκοράρει τον πρώτο πόντο της αναμέτρησης με βολή στο δεύτερο λεπτό και οι άμυνες ήταν σκληρές από την πρώτη φάση του παιχνιδιού.

Η Εθνική έκλεισε χωρίς τρίποντο το πρώτο δεκάλεπτο, είχε όμως 7/8 δίποντα και τον έλεγχο των ριμπάουντ.

Οι Μαυροβούνιοι, από την άλλη, έμειναν στους 16 πόντους στο πρώτο μέρος από 7/28 σουτ και είχαν μόλις τέσσερις ασίστ και δέκα λάθη. Κορυφαίος της Ελλάδας ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που σκόραρε 16 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής, με 3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 4/4 βολές.