Σοκ στο 98' για τη Δαμάστα (1-1)

Την πρώτη βαθμολογική της απώλεια είχε η Δαμάστα που με γκολ του Φρόκου στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων ισοφαρίστηκε 1-1 από τον ΟΦΑ στο Αρκαλοχώρι.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά η Δαμάστα παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου και από τη στιγμή που άφησε το ματς στο ρευστό 0-1 έως το τέλος έπαθε τη ζημιά από τον ψυχωμένο ΟΦΑ που έκανε κατάθεση ψυχής στον αγωνιστικό χώρο και στο τέλος δικαιώθηκε.

Στο 9' ο Καστελλιανάκης κέρδισε και εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή ελάχιστα άουτ.

Στο 18΄η Δαμάστα ζήτησε πέναλτι σε ανατροπή του Καστελλιανάκη μέσα στην περιοχή.

Στο 31' ο βοηθός σταμάτησε με ανύπαρκτο οφσάϊντ τον Ρουμπάκη που έφευγε μόνος.

Στο 36' από λάθος εκτίμηση του Δημαράκη ο Τριανταφυλλάκης πλάσαρε και έσωσε πάνω στη γραμμή του τέρματος ο Αναστασιάδης.

Στο 45' από λάθος του Αριστεινίδη ο Τριανταφυλλάκης βγήκε μόνος του με τον Δημαράκη πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας της Δαμάστας κράτησε το μηδέν.

Στο 47' εκπληκτικά ενέργεια και σέντρα του Ρουμπάκη ο Μαρκάκης εξ' επαφής με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 57' ο Τζουβάρας ντρίμπλαρε 4-5 αντιπάλους έφτασε στη μικρή περιοχή αλλά πριν πλασάρει κόπηκε σε κόρνερ.

Στο 74' από εκπληκτική κάθετη του Μαρκάκη ο Καστελλιανάκης με άψογο πλασέ έγραψε το 0-1.

Στο 96' από σέντρα του Πουλάκη ο Φρόκου με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Ένα λεπτό νωρίτερα πάντως ο τερματοφύλακας του ΟΦΑ ο Σπανός έπιασε τη μπάλα έξω από την περιοχή του χωρίς ο βοηθός να υποδείξει παράβαση και στην εξέλιξη της φάσης ήρθε το γκολ της ισοφάρισης.

Δεν απέφυγε τα λάθη ο διαιτητής Βασάκης που κράτησε 3 λεπτά επιπλέον καθυστέρηση από αυτή που έδειξε.

συνθέσεις

ΟΦΑ: Σπανός, Χαρμπής (85΄Χαραλάμπης), Μουρτζάκης, Κριτσωτάκης, Τσικαλάς, Πουλάκης, Δαγκωνάκης (35΄λ.τ Παπαδογιαννάκης), Παπακώστας (70΄Μαυράκης), Συμιανάκης (80΄Σαμόλης), Τριανταφυλλάκης, Φρόκου.

ΔΑΜΑΣΤΑ: Δημαράκης, Κεφαλούκος, Χαρίτος, Τζουβάρας (95΄Βερούσι), Γιαλιτάκης (55΄Καουκάκης), Ρουμπάκης (90΄Μπιμπίρης), Καστελλιανάκης, Μαρκάκης, Δουλγεράκης (65΄Αποστολάκης), Αριστεινίδης, Αναστασιάδης.