Γυρίζει σελίδα η ΠΕΔ Κρήτης. Πρώτη δύναμη η Ενωτική Αυτοδιοικητική Κίνηση Κρήτης

Τελευταία Ενημέρωση:

Έντονο το τοπικό ενδιαφέρον με αφορμή της υποψηφιότητες Μενέλαου Μποκέα και Δημήτρη Τζεδάκη

Της Κορίνας Καφετζοπούλου

Με δεκαπέντε ψήφους διαφορά και τρεις έδρες η παράταξη Ενωτική Αυτοδιοικητική Κίνηση Κρήτης αναδείχθηκε πρώτη δύναμη στις εκλογές για το νέο Διοικητικό Συμβούλιο της ΠΕΔ Κρήτης, και άφησε δεύτερη την Ανεξάρτητη Αυτοδιοικητική Κίνηση Δήμων της Κρήτης, στην οποία συμμετείχε ο Δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός και μέχρι σήμερα πρόεδρος της ΠΕΔ Κρήτης.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα η πλειοψηφούσα παράταξη έλαβε έλαβε 68 ψήφους και 12 έδρες, έναντι 53 ψήφων και 9 εδρών για την Ανεξάρτητη Αυτοδιοικητική Κίνηση Δήμων Κρήτης, ενώ ο μεμονωμένος υποψήφιος Δημήτρης Βρύσαλης έλαβε 2 ψήφους.

Αυτές οι εκλογές έχουν και τοπικό ενδιαφέρον καθώς υποψήφιος για το Δ.Σ της ΠΕΔ Κρήτης είναι ο Μενέλαος Μποκέας ενώ υποψήφιος για εκπρόσωπος της ΠΕΔ Κρήτης στη Γ.Σ της ΚΕΔΕ είναι ο Δημήτρης Τζεδάκης.

Οι συμμετέχοντες στην παράταξη που αναδείχθηκε πρώτη είναι :

ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΠΕΔ

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ – ΔΗΜΑΡΧΟΙ

  1. ΚΟΚΟΣΑΛΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΡΧΑΝΩΝ-ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΩΝ)
  2. ΚΟΥΚΙΑΝΑΚΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΠΟΚΟΡΩΝΟΥ)
  3. ΜΑΛΑΝΔΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΠΛΑΤΑΝΙΑ)
  4. ΜΑΡΙΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΡΕΘΥΜΝΗΣ)
  5. ΜΠΟΚΕΑΣ ΜΕΝΕΛΑΟΣ (ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΜΑΛΕΒΙΖΙΟΥ)
  6. ΦΡΑΓΚΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΜΙΝΩΑ ΠΕΔΙΑΔΟΣ)

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ – ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΟΙ

  1. ΑΓΓΕΛΑΚΗ (ΝΑΝΣΥ) ΝΑΥΣΙΚΑ (Δ.Σ. ΧΑΝΙΩΝ)
  2. ΚΕΜΕΣΙΔΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (Δ.Σ. ΧΑΝΙΩΝ)
  3. ΚΟΚΚΙΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Δ.Σ. ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ)
  4. ΚΟΥΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Δ.Σ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
  5. ΛΥΓΕΡΟΣ ΗΛΙΑΣ (Δ.Σ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
  6. ΞΥΛΟΥΡΗ – ΞΗΜΕΡΗ (ΜΑΙΡΗ) ΜΑΡΙΑ (Δ.Σ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
  7. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Δ.Σ. ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ)
  8. ΠΕΛΕΚΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Δ.Σ. ΓΟΡΤΥΝΑΣ)
  9. ΣΤΕΙΑΚΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (Δ.Σ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΙ Π.Ε.Δ. στη ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ Κ.Ε.Δ.Ε.

  1.        ΓΙΑΛΙΤΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Δ.Σ.ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
  2.  ΙΝΙΩΤΑΚΗΣ ΠΕΤΡΟΣ (Δ.Σ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
  3.  ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ ΖΑΧΑΡΙΑΣ (Δ.Σ. ΜΙΝΩΑ ΠΕΔΙΑΔΟΣ)
  4.  ΚΑΛΟΥΔΙΩΤΗ ΜΑΡΙΑ (Δ.Σ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)
  5.  ΞΥΛΟΥΡΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ (Δ.Σ. ΓΟΡΤΥΝΑΣ)
  6.  ΠΑΠΑΔΟΓΙΑΝΝΗΣ (ΑΡΗΣ) ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ (Δ.Σ. ΧΑΝΙΩΝ)
  7.  ΤΖΕΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Δ.Σ. ΜΑΛΕΒΙΖΙΟΥ)
  8.  ΧΑΙΡΕΤΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ (Δ.Σ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

Στην παράταξη που ήρθε δεύτερη η υποψήφιοι είναι :

Related Articles

Το fonimaleviziou.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει ότι θα έχετε την καλύτερη εμπειρία στην επίσκεψη σας. Διαβάστε εδώ περισσότερα για την Πολιτική Απορρήτου Προσωπικών Δεδομένων Αποδέχομαι Περισσότερα...