Απέδρασε με Παπαγγελή από τα Καλέσα η Τύλισος (Πλούσιο φωτορεπορτάζ)

Του Γιώργου Πλαΐτη

Με ένα τυχερό γκολ του Γιώργου Παπαγγελή απέδρασε η Τύλισος από τα Καλέσα με αντίπαλο τον πολύ δυνατό Άγιο Δημήτριο.

Ο Άγιος Δημήτριος μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και είχε αρκετές ευκαιρίες κυρίως με τον Τσαφαντάκη κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να καταφέρει να βάλει γκολ, κάτι που πλήρωσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Τύλισος απ' την άλλη ανέβηκε μετά το 50' σκόραρε αρκετά νωρίς στην επανάληψη και κράτησε το υπέρ της σκορ μέχρι και το τέλος.

Στο 8' πρώτο σουτ του αγώνα απ' τον Τσαφαντάκη, μπλόκαρε ο Γιανναδάκης.

Στο 10' ο Τσαφαντάκης με όμορφη ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, σούταρε στην απέναντι γωνία και απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Γιανναδάκης.

Στο 14΄ο Ν. Πατραμάνης εκτέλεσε φάουλ από τα πλάγια, ο Σερλιδάκης στο δεύτερο δοκάρι σούταρε με τη μία, λίγο πάνω από το οριζόντιο η μπάλα.

Στο 18' ο Γκαγκάκης πέρασε δύο παίκτες την Τυλίσου, μπήκε στην περιοχή αλλά σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 21' από σέντρα του Παπαγγελή ο Μανιούδης πήρε την κεφαλιά, άουτ.

Στο 35' ο Τσαφαντάκης πέρασε τον Λιαπάκη, μπήκε στην περιοχή σούταρε αλλά απέκρουσε με υπερένταση ο Γιανναδάκης.

Στο 37΄ο Τσαφαντάκης έξω από την περιοχή σούταρε δυνατά αλλά και πάλι απέκρουσε ο Γιανναδάκης.

Στο 40' ο Μανιούδης έπαιξε κάθετα του Βανγκέλι που σούταρε μέσα από την περιοχή με τον Μανωλακάκη να κάνει δύσκολη επέμβαση.

Στο 44' ο Χατζηγεωργίου σούταρε από την μικρή περιοχή, εξαιρετική απόκρουση απ' τον Μανωλακάκη.

Στο 56' ο Βανγκέλι από τα δεξιά έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Παπαγγελής σούταρε με τη μία, η μπάλα κόντραρε στον Πατραμάνη και κατέληξε στα δίχτυα του Μανωλακάκη για το 0-1.

Στο 65' ο Παπαγγελής σούταρε με το αριστερό έξω από την περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Μανωλακάκης.

Στο 70' ο Στεφανάκης από δεξιά έκοψε στο πέναλτι, ο Βανγκέλι μόνος του σούταρε ψηλά άουτ.

Στο 77' ο Μ. Πατραμάνης έκανε σέντρα από δεξιά, η μπάλα είχε περίεργα φάλτσα και κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

Συνθέσεις

Άγιος Δημήτριος: Μανωλακάκης, Σερλιδάκης, Μιχελουδάκης, Κουτρούλης, Κατσαμάνης, Σαλούστρος, Τσαφαντάκης, Γκαγκάκης, Μ. Αναγνωστάκης, Νύκταρης(70' Μ. Πατραμάνης), Ν. Πατραμάνης(59' Βελιβασάκης).

Τύλισος: Γιανναδάκης, Λιαπάκης, Σαβουιδάκης(46' Τζανής), Καλέας, Χατζηγεωργίου, Ταβουλαρέας, Μαματζάκης(46' Στεφανάκης), Παπάζογλου, Βανγκέλι, Μανιούδης, Παπαγγελής(86' Μαθιουδάκης).