Πρέμιερ Λιγκ: Σκόρπισε με νίκη με 4-1 μέσα στο Άνφιλντ τη Λίβερπουλ η Σίτι

by MANOS FARSARAKHS

Τελευταία Ενημέρωση:

Ο Αλισον Μπέκερ είχε σήμερα τη χειρότερη απόδοση της καριέρας του και «κρέμασε» τη Λίβερπουλ, δίνοντας τη δυνατότητα στη Μάντσεστερ Σίτι να πάρει την πρώτη της νίκη στο «Ανφιλντ» μετά από 18 ολόκληρα χρόνια με το εντυπωσιακό 4-1, για την 23η αγωνιστική της Premier League.

Ο Βραζιλιάνος γκολκίπερ, από τους καλύτερους στον κόσμο, έκανε δύο λάθη, προσφέροντας ουσιαστικά δύο γκολ, μέσα σε τρία λεπτά, στους Γκουντογκάν (73′) και Στέρλινγκ (76′), ενώ είχε ευθύνη και στο τέταρτο τέρμα, που πέτυχε ο Φιλ Φόντεν στο 83ο λεπτό.

Η Σίτι ήταν καλύτερη στο ματς και έδειξε πως πολύ δύσκολα θα χάσει τον φετινό τίτλο, ενώ η Λίβερπουλ έμεινε δέκα βαθμούς πίσω από την κορυφή, δεν έχει, πλέον, βλέψεις για να υπερασπιστεί το πρωτάθλημα, που κατέκτησε πέρσι μετά από 30 χρόνια, ενώ κινδυνεύει ακόμη και να μείνει εκτός τετράδας και Champions League!

Οι «πολίτες» δεν μπόρεσαν να προηγηθούν με τον Γκουντογκάν, όταν αστόχησε σε πέναλτι στο 37΄, αλλά στο 49ο λεπτό ο Γερμανός μέσος βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Η Λίβερπουλ ισοφάρισε με το εύστοχο πέναλτι του Σαλάχ (63′), αλλά στη συνέχεια οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα κυριάρχησαν στο γήπεδο και με τη …βοήθεια του Αλισον, έφθασαν στη μεγάλη νίκη μέσα στο Λίβερπουλ.

Να σημειωθεί πως στα τελευταία λεπτά αγωνίστηκε, ως αλλαγή, και ο Κώστας Τσιμίκας για τους γηπεδούχους.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Ρόμπερτσον (85’ Τσιμίκας), Τιάγκο (68’ Σακίρι), Βαϊνάλντουμ, Τζόουνς (68’ Μίλνερ), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ.

Στον πάγκο έμειναν: Άντριαν, Οριγκί, Καμπάκ, Φίλιπς, Γουίλιαμς, Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Κανσέλο, Στόουνς, Ντίας, Ζιντσένκο, Σίλβα, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Μαχρέζ (72’ Ζεσούς), Στέρλινγκ, Φόντεν.

Στον πάγκο έμειναν: Ντόιλ, Μπερνάμπε, Λαπόρτ, Φερναντίνιο, Τόρες, Στέφεν, Γκαρθία, Μεντί.