Ολυμπιακός – Αϊντχόφεν: Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης (3-2)

Στο 9ο λεπτό ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ (1-0) στην εντός έδρας αναμέτρηση για τη φάση των 32 του Europa League με την Αϊντχόφεν , με κεφαλιά του Μπουχαλάκη μετά από εκτέλεση φουλ του Βαλμπουενά.

Άμεση απάντηση της Αϊντχόφεν στο γκολ του Μπουχαλάκη, με τους Ολλανδούς να κάνουν το 1-1 με τέρμα του Ζάχαβι στο 14'.

Στο 37΄ο Μπρούμα κάνει γύρισμα στην περιοχή, διώχνουν όπως όπως οι αμυντικοί της PSV με τον Εμβιλά να πιάνει σουτάρα έξω από την περιοχή για το 2-1.

Στο 40΄ πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ολυμπιακός τρώει δεύτερο τσάμπα γκολ με τον Ζάχαβι να πιάνει κεφαλιά μετά από κόρνερ για την ισοφάριση 2-2 .

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου , τραγικό λάθος του Σανκαρέ, τον πιέζει και κλέβει ο Ελ Αραμπί περνάει και τον Εμβογκό και δίνει πάλι προβάδισμα στον Ολυμπιακό σε 3-2.