Πέρασε ο Ιωνικός από τα Χανιά επικρατώντας με 0-1 (highlights)

Ο Ιωνικός επικράτησε 1-0 στα Χανιά, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές, ανεβαίνοντας, έστω και προσωρινά, στην κορυφή της Super League 2.

Σε ένα δυνατό και σκληρό παιχνίδι στην Κρήτη, ο Ιωνικός έφυγε με τη νίκη από την έδρα των Χανιών (1-0), επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές, και ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην πρώτη θέση της Super League 2 με 21 βαθμούς.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από τα πολλά και σκληρά μαρκαρίσματα, με τον διαιτητή να βγάζει μία κόκκινη κάρτα σε κάθε μία ομάδα, ενώ έξι παίκτες αντίκρισαν την κίτρινη. Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα πέτυχε ο συνήθης ύποπτος για την ομάδα της Νίκαιας, Ματίας Κάστρο με κοντινή προβολή στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, φτάνοντας τα επτά στο φετινό πρωτάθλημα. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν μείνει με δέκα παίκτες λόγω τις απευθείας αποβολής του Καρλίτος σε μαρκάρισμα στον Ματσούκα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα Χανιά προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, με την αποβολή του Τιεντσέ στο 76' να φέρνει και πάλι τις αριθμητικές ισορροπίες. Ωστόσο, παρά το γεγονός πως ήταν καλύτεροι στο δεύτερο 45λεπτο και πίεσε για την ισοφάριση δεν κατάφεραν να πάρουν το αποτέλεσμα.

Έτσι, η θητεία του Νίκου Παπαδόπουλου στον πάγκο των Κρητικών ξεκίνησε με το «αριστερό», μένοντας στην όγδοη θέση και τους 11 βαθμούς.