Σαρωτική η Μπάγερν 4-0 την Στουγκάρδη ακόμη και με 10 παίκτες

Η Μπάγερν καθάρισε με 4-0 την Στουτγκάρδη παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 12'! Πεντάρα για Άιντραχτ, νέα γκέλα για Ντόρτμουντ.

Τι κι αν βρέθηκε να παίζει με δέκα παίκτες από το 12ο μόλις λεπτό λόγω αποβολής του Ντέιβις; Η Μπάγερν Μονάχου… πάτησε κάτω την Στουτγκάρδη με 4-0, με τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να κάνει χατ τρικ και ξέφυγε έτσι ξανά στο +4 από τη Λειψία.

Το ματς στην «Αλιάντς Αρένα» ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τους Βαυαρούς, καθώς ένα άσχημο πάτημα του Ντέιβις στον Έντο έφερε αρχικά την κίτρινη κάρτα και εν συνεχεία, κατόπιν χρήσης VAR, την κόκκινη για τον Καναδό.

Κανένα πρόβλημα, ωστόσο, για την ομάδα του Χάνσι Φλικ, η οποία έφτασε να προηγείται με τέσσερα τέρματα μέχρι το ημίχρονο! Ο Λεβαντόφσκι πέτυχε… κλασικά χατ τρικ, σκοράροντας στο 17', στο 23' και στο 39', με τον Γκνάμπρι στο μεταξύ να έχει βρει δίχτυα στο 22'. Για τους Σουηβούς αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Ντίνος Μαυροπάνος.

Η Ντόρτμουντ από την άλλη, ήταν για μία ακόμη φορά απογοητευτική, καθώς παρότι προηγήθηκε στην Κολωνία της τοπικής ομάδας, γλίτωσε τελικά στο τέλος την ήττα, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Χάαλαντ έδωσε στους Βεστφαλούς το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό, όμως οι Ντούντα (35') και Γιάκομπς (65') ανέτρεψαν τα δεδομένα, προτού ισοφαρίσει ο Νορβηγός στο 90' για το τελικό 2-2.

Μεγάλη νίκη πήρε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης, που επιβλήθηκε με 5-2 της Ουνιόν Βερολίνου εντός έδρας και εδραιώθηκε στις θέσεις που οδηγούν στους ομίλους του Champions League. Το σκορ ήταν ήδη στο 4-2 (2' 41' Σίλβα, 35' αυτ. Άντριχ, 39' Κόστιτς – 7', 45' Κρούζε) από το ημίχρονο, με τον Τσάντλερ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις.

Τέλος, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε 2-1 (8' αυτ. Σάρτζεντ, 42' Βέγκχορστ – 45' Μόβαλντ) της Βέρντερ στην Βρέμη, συνεχίζοντας έτσι την τρομερή σεζόν που κάνει και παραμένοντας σε τροχιά Champions League.