Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ απέναντι στην Νίζνι ηττήθηκε 88-60

Η ΑΕΚ των πολλών απουσιών δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική κόντρα στη Νίζνι όπου ηττήθηκε εύκολα με 88-60 και μπαίνει σε περιπέτειες για την πρόκριση στο Final 8 του BCL

Μόλις για πέντε λεπτά κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική η ΑΕΚ (2-2) κόντρα στη Νίζνι (4-0) στο εξ αναβολής ματς της πρώτης αγωνιστικής. Η Ένωση που όπως και στο ματς με τη Στρασμπούρ (1-3), έπαιξε χωρίς σέντερ, κατέρρευσε και ηττήθηκε με το βαρύ 88-60 από τους Ρώσους μπαίνοντας σε περιπέτειες για την πρόκριση στο Final 8 του BCL.

Στη δεύτερη θέση του ομίλου πάντως ακόμη οι «κιτρινόμαυροι» και όλα θα κριθούν πλέον στα δύο τελευταία ματς με Τουρκ Τέλεκομ (1-3) στην Άγκυρα και Νίζνι (που προκρίθηκε από σήμερα και μαθηματικά) στο ΟΑΚΑ.

Ο Μωραΐτης με 13 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ενώ από 9 είχαν οι Λάνγκφορντ και Μέικον ο οποίος πάντως ήταν πολύ άστοχος. Στα θετικά και η επιστροφή του Γκίκα που έπαιξε κάτι παραπάνω από 8 λεπτά και είχε 6 πόντους με δύο τρίποντα. Από τη Νίζνι ο Κομόλοφ είχε 21 πόντους, 17 ο Σέπερντ και 15 ο Βοροντσέβιτς.

Με τον Μωραΐτη να έχει 8 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά η ΑΕΚ προηγήθηκε με +5 (7-12) αλλά έμεινε εκεί. Ακολούθησε ένα 16-0 των Ρώσων για το 23-12 με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 25-15.

Η Ένωση δεν κατάφερε να μπει ποτέ ξανά στο ματς με τη διαφορά να μεγαλώνει διαρκώς. Μετά το 34-21 στο 15′, η ΑΕΚ είχε ευκαιρία να μαζέψει κάπως τη διαφορά πριν το ημίχρονο αλλά ο Ρογκαβόπουλος αστόχησε σε κάρφωμα και η Νίζνι με τρίποντο στη λήξη του ημιχρόνου, πήγε στα αποδυτήρια με +16 (46-30).

Το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, η Νίζνι εκμεταλλεύτηκε την απουσία σέντερ στην ΑΕΚ και έχοντας μεγάλη ευστοχία από τα 6.75 έφτασε στο 71-42 με το τέλος της τρίτης περιόδου. Το τελικό 88-60 τα λέει όλα για την εικόνα του ματς με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να τα παίζει πλέον όλα στα δύο τελευταία ματς με Τουρκ Τέλεκομ και Νίζνι.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 46-30, 71-42, 88-60.

Nίζνι (Λούκιτς): Αστάπκοβιτς, Κόμολοβ 21 (3/3 δίποντα, 5/6 τρίποντα), Σέπερντ 17 (3/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8 ασίστ), Τορόποβ 10, Βοροντσέβιτς 15 (5/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα,11 ριμπάουντ, 2 λάθη), Σάντοβ 3, Γκάνκεβιτς 5 (4 ριμπάουντ), Γαβρίλοβιτς 7, Γερασίμοβ 4, Γκόνταρ, Πέτρασεκ 4, Στρέμπκοβ 2

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 4, Κατσίβελης 3, Μέικον 9 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Μόουζες 2, Ρογκαβόπουλος 6, Γκίκας 6, Λάνγκφορντ 9 (3/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/4 βολές, 2 ασίστ), Λοτζέσκι 4, Ματσιούλις 4 (6 ριμπάουντ), Μωραϊτης 13 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2 ασίστ, 5 ριμπάουντ)