Φινάλε με νίκη 0-3 ο Εργοτέλης στη Λάρισα

Ο Εργοτέλης πέρασε με μεγάλη ευκολία από τη Λάρισα καθώς επικράτησε με 0-3 του Απόλλωνα για την 22η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League 2 και πλέον πηγαίνει με…φόρα στα Play Off όπου θα προσπαθήσει να διεκδικήσει τις όποιες ελπίδες έχει για την άνοδο στην μεγάλη κατηγορία.

Δύο γκολ του Ολλανδού Κόνραντ ο οποίος έφτασε τα 6 στο πρωτάθλημα(τα 3 τα πέτυχε κόντρα στην ομάδα της Λάρισας) και ένα του νεαρού Κοκκίνη διαμόρφωσαν το τελικό 0-3 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Ταουσιάνη που έκανε το…καθήκον της κόντρα στον «αδιάφορο» βαθμολογικά Απόλλωνα!

Ο Εργοτέλης από τα πρώτα κιόλας λεπτά έδειξε τη διάθεσή του να πιέσει την άμυνα του Απόλλωνα και στο 12΄ απείλησε με μακρινό σουτ του Μανουσάκη το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Αστράς.

Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν με δυνατό σουτ του Τασιουλή, ενώ στο 16΄ ο Εργοτέλης άγγιξε το 0-1, με προσπάθεια του Κόνραντ και εντυπωσιακή επέμβαση του γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Από το κόρνερ του Μπουρσέλη, ο Κόλα έπιασε την κεφαλιά ωστόσο είδε την προσπάθειά του να περνάει λίγο άουτ. Στο 21ο λεπτό του αγώνα ήρθε ωστόσο το γκολ απόλυτα δίκαια βάση της εικόνας των «κιτρινόμαυρων» στο παιχνίδι.

Σε εκείνο το λεπτό ο Μανουσάκης έκανε υπέροχη ενέργεια από τα αριστερά έκοψε συρτά μέσα στην περιοχή και ο Κόνραντ δεν δυσκολεύτηκε σε κενή εστία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 0-1.

Το γκολ έδωσε φτερά στα πόδια των παικτών του Εργοτέλη που άγγιξαν το 0-2 σε δύο περιπτώσεις όταν από κάθετες πάσες του Μπουρσέλη, Μανουσάκης και Κόνραντ απείλησαν την άμυνα του Απόλλωνα.

Οι γηπεδούχοι πήραν κάποια μέτρα στη συνέχεια και στο 40΄ είχαν την καλύτερη τους στιγμή στο παιχνίδι, όταν ο Σέχου πήρε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής, έκανε ένα υπέροχο σουτ, ωστόσο η προσπάθεια του τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με τους παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 0-1.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να φτάσουν σε κάποιο γκολ για να μπουν και πάλι στη διεκδίκηση του ματς. Στην πρώτη καλή στιγμή του Εργοτέλη ωστόσο και ίσως κόντρα στη ροή του αγώνα, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να σκοράρουν και να «κλειδώσουν» ουσιαστικά τη νίκη.

Συγκεκριμένα στο 57ο λεπτό του αγώνα μετά από σέντρα του Ντουμάνη από δεξιά οι αμυντικοί δεν υπολόγισαν σωστά ο Κόνραντ κατέβασε τη μπάλα και από κοντά πολύ εύκολα σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο παιχνίδι και έκανε το 0-2! Στη φάση του γκολ βέβαια οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Ολλανδού, ωστόσο ο διαιτητής έδειξε σέντρα και το γκολ μέτρησε κανονικά!

Ο ρυθμός έπεσε αρκετά μετά το γκολ του Κόνραντ και τα υπόλοιπα 30΄ λεπτά ήταν περισσότερου διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Εργοτέλης ωστόσο βγήκε σε αρκετές περιπτώσεις στην αντεπίθεση και σε μία από αυτές ο Κοκκίνης πήρε την μπάλα από εξαιρετική ασσίστ του Κόατενγκ, πέρασε τον αντίπαλο γκολκίπερ στην κίνηση και σε κενή εστία δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 0-3 για τους «κιτρινόμαυρους».

Εκεί ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι με τον Εργοτέλη να πανηγυρίζει μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει των Play Off καθώς έφτασε τους 36 βαθμούς και μπαίνει στο -5 από την δεύτερη θέση που βρίσκεται ο Λεβαδειακός, ενώ έδειξε ότι άφησε για τα καλά πίσω του το μεγάλο αρνητικό σερί και παρέμεινε για 4ο παιχνίδι αήττητος έχοντας δύο νίκες κα δύο ισοπαλίες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Ντουμάνης(75΄ Κατσούρι), Μαζουλουξής, Κόλα, Σερβιλάκης, Πέϊος, Τσέλιος(58΄ Κόατενγκ), Μπουτσάκης(61΄ Άπι), Μπουρσέλης, Μανουσάκης, Conraad(61΄ Πατρινός)

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φραντζέσκος): Άστρας, Χατζής, Λουκάς, Σκούπρα, Καρρίκι(45΄ Καμπέρης), Μπάλλας, Μπάμπης, Τασιούλης(58΄ Obradovic) , Da Campo(58΄ Γιάκος), Σέχου, Γκουντρουμπής(45΄ Αθανασιάδης)

Η τελική βαθμολογία της Super League 2

Η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στην Super League 2 ολοκληρώθηκε και το Grandsport.gr σας παρουσιάζει την τελική βαθμολογία των ομάδων.

Ο Εργοτέλης πέρασε εύκολα από την έδρα του Απόλλωνα Λάρισας επικρατώντας με 3-0, ενώ σπουδαία εμφάνιση και ισοπαλία πήραν στην έδρα του Ιωνικού τα Χανιά μένοντας στο 1-1. Τον βαθμό κατάφερε να πάρει και ο ΟΦΙ στην έδρα των Τρικάλων μένοντας στο 0-0.

Άνετες νίκες πήραν Λεβαδειακός και Ξάνθη επικρατώντας με 4-0 της Δόξα Δράμας και της Παναχαϊκής αντίστοιχα. Τέλος το Καραϊσκάκη πήρε τρίποντο… χρυσάφι κερδίζοντας τον Διαγόρα με 2-1.