Euro 2020: Η Γερμανία επιβλήθηκε με 4-2 της Πορτογαλία

by MANOS FARSARAKHS

Τελευταία Ενημέρωση:

Οι Πορτογαλία και Γερμανία αναμετρήθηκαν σήμερα 19/6 στο Μόναχο για τη δεύτερη αγωνιστική του έκτου ομίλου του Euro2020. Η αναμέτρηση έληξε με το εντυπωσιακό 4-2 υπέρ των Γερμανών. Με τον τρόπο αυτό, η Γερμανία δεν έχασε από την Πορτογαλία για πέμπτο σερί ματς και αποκτά βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη φάση.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά, με την ομάδα του Λεβ να ελέγχει την κατοχή. Στο 20ο λεπτό, μάλιστα, η Γερμανία λίγο έλειψε να γίνει επικίνδυνη , αλλά η σέντρα του Χάβερτς δε βρήκε πόδι συμπαίκτη του. Στο τέταρτο λεπτό οι Γερμανοί πέτυχαν τέρμα με τον Γκόζενς, αλλά το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, λόγω εμπλοκής του Γκνάμπρι στη φάση. Σε κάθε περίπτωση, τα «πάντσερ» απέδειξαν πως μπήκαν πιο έτοιμα στον αγωνιστικό χώρο, σε σχέση με την αντίπαλό τους

Πανικός στην άμυνα της Πορτογαλίας επικράτησε και στο 10, όταν ο Πατρίσιο δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα από σουτ του Χάβερτς. Στο 12′ ήρθε άλλο ένα σουτ από τον Κρος, αλλά η μπάλα χτύπησε πάνω στον αμυντικό της Σίτι, Ρούμπεν Ντίας, ενώ ανεπιτυχής ήταν και η προσπάθεια του Τζόσουα Κίμιχ στο 13′. Οι Πορτογάλοι δυσκολεύονταν να κρατήσουν μπάλα, μη μπορώντας να περάσουν το κέντρο και να «βρουν» τον Κριστιάνο Ρονάλντο.

Αντίθετα από τη ροή του ματς, οι Πορτογάλοι βγήκαν σε κόντρα από κόρνερ της Γερμανίας και σκόραραν με το Ρονάλντο, στο 15ο λεπτό, μετά από ασίστ του Ζότα. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ στην καριέρα του, με αντίπαλο τους Γερμανούς.

Πορτογαλία – Γερμανία 2-4 : Θρίαμβος για την ομάδα του Λεβ [pics & vids] | panathinaikos24.gr

Από το σημείο αυτό κι έπειτα, η εικόνα του αγώνα άλλαξε κάπως, με τους Πορτογάλους να κρατούν την μπάλα για περισσότερη ώρα, σε σχέση με ό,τι συνέβαινε νωρίτερα. Μάλιστα, η ομάδα στου Φερνάντο Σάντος απείλησε με κεφαλιά του Ντίας στο 22ο λεπτό. Οι Ίβηρες απείλησαν για ακόμα μια φορά, μετά το τέρμα που σημείωσαν, με κεφαλιά του Ντιιόγκο Ζότα, στο 28′. Η ψυχολογία των παικτών της Γερμανίας έδειχνε να έχει πέσει, μην έχοντας την ικανότητα να απειλήσουν σοβαρά τον Πατρίσιο.

Όλα άλλαξαν στο 35′, όταν ο Ρούμπεν Ντίας σκόραρε στο δικό του τέρμα, από σέντρα του Γκόσενς. Με τον τρόπο αυτό, το σύνολο του Λεβ κατάφερε να «σπάσει» την αντίπαλη άμυνα. Η UEFA, πάντως, «χρέωσε» το γκολ στον Χάβερτς.

Πορτογαλία – Γερμανία: Πάρτι για την ομάδα του Λεβ[vid]

Η πλήρης ανατροπή του σκορ ήρθε στο 39′, με δεύτερο αυτογκόλ σε 4 λεπτά. Μοιραίος αυτή τη φορά ο Γκερέιρο. Τα «πάντσερ» λίγο έλειψε να σκοράρουν και τρίτη φορά, ύστερα από προσπάθεια του Γκόζενς στο 43′. Με τον τρόπο αυτό, η Πορτογαλία έγινε η μοναδική ομάδα που δέχεται δύο αυτογκόλ σε τελική φάση Euro.

Η τελευταία καλή φάση συνέβη στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου, με τον Πατρίσιο να νικά τον Γκνάμπρι στο σουτ που επιχείρησε ο Γερμανός φορ- εξτρέμ της Μπάγερν.

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με αλλαγή για την ομάδα του Φερνάντο Σάντος. Ο Ρενάτο Σάντσες πέρασε στη θέση του Μπερνάντο Σίλβα για να αλλάξει την εξέλιξη του αγώνα. H ροή του παιχνιδιού δεν άλλαξε, πάντως. Από γύρισμα του Γκόζενς στο 51′,  ο Χάβερτς πλάσαρε ανενόχλητος σε κενή εστία, κάνοντας το 3-1 για την ομάδα του.

Ο καλύτερος παίκτης του αγώνα, ο Γκόζενς, σκόραρε στο 60′, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Είναι χαρακτηριστικό ότι από το 30′ και έπειτα η συμπεριφορά της Πορτογαλίας ήταν σαν να μην είχε «κατέβει» στον αγώνα. Αυτό έμελλε να αλλάξει με το γκολ που σημείωσε στο 67′ ο Ντιόγκο Ζότα για το 2-4.

Στη συνέχεια, η Πορτογαλία αύξησε την πίεση που ασκούσε, αναζητώντας το… θαύμα της ισοφάρισης. Μάλιστα, ο κεραυνός του Ρενάτο Σάντσες στο 78′ ταρακούνησε το δοκάρι του Νόιερ, αλλά η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Άστοχη ήταν και η προσπάθεια του Γκορέτσκα στο 83′ για τους Γερμανούς.

Το γκολ του Ζότα στο 67′ ήταν και το τελευταίο του παιχνιδιού. Έτσι η Γερμανία εξασφάλισε τρεις πολύτιμους βαθμούς, βάζοντας σε… μπελάδες την ομάδα του Σάντος, με την τελευταία αγωνιστική να αποκτά τεράστιο ενδιαφέρον για τους φίλους του ποδοσφαίρου.

Η ταυτότητα του αγώνα

Πορτογαλία – Γερμανία 2-4

Γκολ: Ρονάλντο (15′),  Ντίας (αυτ.35′), Γκερέιρο (αυτ.39′), Χάβετρς (51′), Γκόζενς (60′), Ζότα (67′)

Κίτρινες: Χάβετρς (66′), Γκίντερ (77′)