Νέα ισοπαλία για τον ΟΦΗ έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης

by MANOS FARSARAKHS

Τελευταία Ενημέρωση:

Τρίτη ισοπαλία του ΟΦΗ σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος. Η Κρητική ομάδα ήρθε ισόπαλη χωρίς τέρματα με τον Αστέρα Τρίπολης στο γήπεδο “Θεόδωρος Βαρδινογιάννης”.

Σε ένα ματς με καλό ρυθμό και τελικές, αλλά χωρίς γκολ, οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 και πήραν από έναν βαθμό.

Κάπως έτσι, ο ΟΦΗ παρέμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι αήττητος αλλά και με τρεις ισοπαλίες, ενώ ο Αστέρας αγνοεί τη νίκη αλλά και το γκολ (2 ισοπαλίες, 1 ήττα).

Με τον ΠΑΣ στα Γιάννενα παίζουν την ερχόμενη αγωνιστική οι Κρητικοί, ενώ οι Αρκάδες υποδέχονται τον Ολυμπιακό στην Τρίπολη.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Αστέρας πίεζε αρκετά, είχε την κατοχή, με τον Κρέσπι στο 11’ να σουτάρει και την μπάλα να περνάει άουτ. Γενικότερα από κάποιο σημείο και μετά το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τον Σίτο στο 35’ να κάνει μια εξαιρετική ατομική προσπάθεια, να περνάει τρεις παίκτες του ΟΦΗ, αλλά να μη βρίσκει κανέναν συμπαίκτη του να εκμεταλλευτεί το γύρισμά του.

ΟΦΗ - Αστέρας Τρίπολης 0-0 | SDNA

Στο 38’ οι γηπεδούχοι είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, όταν ο Λάμπρου σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Παπαδόπουλος ήταν εκεί για να του πει «όχι».

Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια και ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος ακριβώς όπως τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο, με 0-0.

ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης: Αυτός είναι ο διαιτητής του αγώνα – Αυτός είναι στο  VAR

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Νίκου Νιόπλια πίεζε αρκετά, ωστόσο δεν μπορούσε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που είχε σε γκολ.

Στο 52’ ο Νέιρα σούταρε με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Σονί στο 74ο λεπτό έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να βρει δίχτυα, όταν δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά σχεδόν από τη μικρή περιοχή.

Ο ίδιος παίκτης στο 81’ πέρασε τρεις παίκτες του ΟΦΗ, με την μπάλα τελικά να κοντράρει στο γύρισμά του και να περνάει άουτ.

ΟΦΗ - Αστέρας Τρίπολης 0-0: Όλα μηδέν στο Ηράκλειο - Notospress.gr

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τους Αρκάδες να πιέζουν αρκετά, ωστόσο να φεύγουν από την Κρήτη με το 0-0, χωρίς να έχουν κάποια νίκη στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα και τους γηπεδούχους να παραμένουν αήττητοι, μετρώντας 3 ισοπαλίες σε ισάριθμα παιχνίδια.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Βούρος, Διαμαντής, Πασαλίδης (60’Ουές), Γιαννούλης (78′ Κοροβέσης), Γαγιέγος, Ντε Γκουζμάν (77′ Σελίμοβιτς), Νέιρα, Λάμπρου (46′ Καστάνιος), Ντουρμισάι, Καμάου (60′ Φαν Ντούινεν).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρσία, Χριστόπουλος, Καστάνιο, Τασουλής, Βαλιέντε, Σανταφέ (85′ Κανελλόπουλος), Γκόμες (60’Καπίγια), Ριέρα, Σίτο (46′ Άλβαρες), Μπενίτο (60’Μπαράλες).