Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 76-81: Το τριφύλλι άλωσε το ΣΕΦ

Ο Νέμάνια Νέντοβιτς πήρε από το χέρι τον Παναθηναϊκό και μετέτρεψε το 59-44 (29') σε ένα τεράστιο διπλό επί του Ολυμπιακού με 76-81.

Ο Παναθηναϊκός στη χειρότερη κατάσταση των τελευταίων ετών βρέθηκε πίσω στο σκορ με 15 πόντους (59-44) στο 29', αλλά ο Νεμάνια Νέντοβιτς με τον Λεωνίδα Κασελάκη γύρισαν τούμπα το παιχνίδι και χάρισαν μία σπουδαία νίκη στην ομάδα τους με 76-81.

Οι «πράσινοι» με 7/10 τρίποντα στην τελευταία περίοδο έπιασαν κορυφή στη βαθμολογία υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό την πρώτη εντός Ελλάδας ήττα του.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά καλά την αναμέτρηση και κυρίως αρκετά διαβασμένος. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είχε υποψιαστεί την άμυνα ζώνης που θα επιστράτευε ο Δημήτρης Πρίφτης και είχε δουλέψει πάνω σε αυτήν. Οι φιλοξενούμενοι την προτίμησαν από το τζάμπολ και ο Βεζένκοβ με τον Φαλ την «πλήγωσαν». Στην άλλη πλευρά με εντυπωσιακά πιεστική άμυνα ο Παναθηναϊκός δεν έβλεπε καλάθι εύκολα (12-3, 5'). Σε εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» αντέδρασαν. Αφενός έβγαλαν πιο έξω την πίεση εμποδίζοντας τους γηπεδούχους να ευστοχήσουν σε σουτ τριών πόντων και αφετέρου η είσοδος των Σαντ Ρος και Νέντοβιτς έφερε μεγαλύτερη κίνηση στην μπροστινή πλευρά του παρκέ κλείνοντας το δεκάλεπτο με 14-15.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να αντιμετωπίζει τακτικά το παιχνίδι με τον τρόπο στην άμυνα, αλλά στην επίθεση πήγε σε πολλές προσωπικές φάσεις και αστόχησε. Η παρουσία των Λαρεντζάκη και Ζαν Σαρλ στο παρκέ πρόσφερε ενέργεια στην άμυνα και 9 συνολικά πόντους (4 ο Γάλλος, 5 ο Ελληνας) με αποτέλεσμα να γίνει το 27-21 (15'). Το τάιμ άουτ του Πρίφτη διόρθωσε την εικόνα της ομάδας και με συνεργασίες Μέικον με Παπαγιάννη επέστρεψε σε θέση ισχύος (29-31, 18').

Με το «καλημέρα» ο Μέικον με έμμεσο τρίποντο έκανε το 33-39, αλλά τα εύστοχα τρίποντα από τους Βεζένκοβ και Ντόρσεϊ «άνοιξαν» το γήπεδο και βρήκε χώρο κι ο Φαλ για κοντινές στο καλάθι επιθέσεις (48-43, 25'). Σε αντίθεση με το «πράσινο» τάιμ άουτ του πρώτου ημιχρόνου, αυτό δεν λειτούργησε για τους φιλοξενούμενους. Η άμυνα του Ολυμπιακού «στραγγάλιζε» για ένα περίπου πεντάλεπτο τον αντίπαλο αναγκάζοντας να τον πετάει απλά την στην εκπνοή των 24'' είτε να κάνει λάθος. Στην άλλη πλευρά ο Φαλ με τον Βεζένκοβ ήταν ασταμάτητοι και η διαφορά ξέφυγε στους 14 πόντους (59-44, 29').

Ο Παναθηναϊκός ήταν φυσικό κι επόμενο να αντιδράσει και το κατάφερε με πρωταγωνιστή τον Κασελάκη μειώνοντας σε 61-55 (32'). Ο Μπαρτζώκας επανέφερε αμέσως τον Φαλ στο παρκέ κι αυτός με 8 δικούς του πόντους και ένα κόψιμο μετέτρεψε το σκορ σε 67-55 (35'). Τα τρίποντα των Νέντοβιτς και Παπαπέτρου επανέφεραν την ομάδα τους σε κοντινή απόσταση μειώνοντας σε 69-67 (37'). Ο Ολυμπιακός είχε «βραχυκυκλώσει», ο Βεζένκοβ έχασε 3 βολές, ο Ουόαπκ ισάριθμα ανενόχλητα τρίποντα και ο Νέντοβιτς έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 69-70 (38'). Ακολούθησαν τρίποντα από Κασελάκη, Νέντοβιτς και Σαντ Ρος για το 74-79 (39') και με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Πρίφτη πήρε μία τεράστια νίκη στο ΣΕΦ.

Ο MVP: Ο Νέντοβιτς ολοκλήρωσε με 24 πόντους (4/4δ., 4/8τρ., 4/5β) και 2 ασίστ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 33-36, 59-48, 76-81