Μπακς – Σέλτικς 117-113: Επική ανατροπή με Santa Giannis σάρωσε τους Σέλτικς

Εκπληκτικοί οι Μπακς, επέστρεψαν από το -19 κόντρα στους Σέλτικς, επικρατώντας με 117-113.

Μπορεί να ήταν εκτός δράσης για 10 ημέρες και να έχασε 5 παιχνίδια, αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επέστρεψε με εμφατικό τρόπο.

Ο ηγέτης των Ελαφιών πήρε από το χέρι τους πρωταθλητές, όταν εκείνοι βρέθηκαν στο -19, και πραγματοποιώντας εμφάνιση MVP στο δεύτερο ημίχρονο οδήγησε την ομάδα του στη νίκη (117-113).

Ο Greek Freak είχε 36 πόντους, 29 εκ των οποίων στο δεύτερο ημίχρονο, με 10/15 βολές, 13/21 δίποντα και 0/2 τρίποντα, ενώ πρόσθεσε στη στατιστική του 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ αλλά και 2 τάπες στα 30 λεπτά όπου βρέθηκε στο παρκέ.

Άξιοι συμπαραστάτες του οι Τζρου Χόλιντεϊ και Κρις Μίντλετον που είχαν από 17 πόντους, ενώ καταλύτης για τους Μπακς ήταν ο Μάθιους με δύο τρίποντα στο τέλος της αναμέτρησης.

Από τους Σέλτικς ξεχώρισαν οι Τζέιλεν Μπράουν και Τζέισον Τέιτουμ που είχαν από 25 πόντους, με τους Κέλτες να έχουν κερδίσει τα δυο προηγούμενα παιχνίδια κατά τη διάρκεια της σεζόν κόντρα στους Μπακς.

Κουμάντο στο πρώτο ημίχρονο οι Σέλτικς

Οι Σέλτικς ταξίδεψαν στο Μιλγουόκι χωρίς 10 παίκτες, αλλά έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο. Οι Κέλτες εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι Μπακς ξεκίνησαν νωθρά την αναμέτρηση και απέκτησαν διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς. Τα τρίποντα του Πίτσαρντ έστειλαν τη διαφορά στο +17 (18-35) από το πρώτο δωδεκάλεπτο, οι Μπακς δεν μπορούσαν να βρουν καθόλου ρυθμό, με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τους Κέλτες να είναι μπροστά με 47-62.

Άναψε τη σπίθα ο Γιάννης, ακολούθησαν Χόλιντεϊ και Μίντλετον

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Γιάννης αποφάσισε να πάρει το… όπλο του. Ο Greek Freak έκανε τα πάντα για τους Μπακς στο παρκέ. Σημείωσε 13 πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά, ενώ ήταν παντού στην άμυνα. Η εμφάνιση του Γιάννη έδωσε το έναυσμα για να ακολουθήσουν και οι άλλοι. Χόλιντει και Μίντλετον μπήκαν στο πνεύμα του παιχνιδιού και οι Μπακς μείωσαν τη διαφορά ακόμα και στον πόντο (83-84, 88-89), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 90-94 υπέρ των Σέλτικς

Ολική αντεπίθεση με Γιάννη και Μάθιους

Παρόλα αυτά, οι Κέλτες δεν έχασαν την ψυχραιμία τους. Παίζοντας ορθολογικό μπάσκετ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά (90-102), ωστόσο η επιστροφή του Γιάννη στο ματς έφερε τους Μπακς στο -4 (105-109). Η αντεπίθεση των πρωταθλητών συνεχίστηκε, με τον Greek Freak να ισοφαρίζει σε 111-111, ενώ ο Μάθιους με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα (113-114). Από εκεί και πέρα τα Ελάφια τα έκαναν όλα σωστά και πήραν μια πολύτιμη νίκη.

Μπακς – Σέλτικς 117-113 – Santa… Giannis σάρωσε τους Σέλτικς