Ήττα για Τσιτσιπά και αποκλεισμός για την Ελλάδα στο ATP Cup

Παρά την προσπάθειά του, ο ανέτοιμος Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Αργεντίνο Ντιέγκο Σβάρτσμαν, με την Ελλάδα να μένει εκτός ημιτελικών του ATP Cup στο Σίδνεϊ.

Μετά από 2 ώρες και 43 λεπτά, στον πρώτο του αγώνα μετά την εγχείρηση στον αγκώνα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα κατάφερε κόντρα στον Ντιέγκο Σβάρτσμαν (Νο.13) και γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ (6-7, 6-3, 6-3).

Αυτό το αποτέλεσμα ήταν καταδικαστικό για την Ελλάδα, η οποία δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά το ATP Cup στο Σίδνεϊ, με την Αργεντινή να είναι η μεγάλη κερδισμένη.

Ο Στέφανος αν και πήρε το πρώτο σετ, έκανε σημαντικά λάθη που του κόστισαν τη νίκη, με το θετικό πάντως να είναι ότι δεν έδειξε να πονάει, ενόψει του Australian Open στις 17/1.