9 μετάλλια για τους Πρωταθλητές

by litsa TSANTIRAKI

Τελευταία Ενημέρωση:

« 9  ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ  ΣΤΟ ΧΕΙΜΕΡΙΝΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ ΝΟΤΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ ΠΠ-ΠΚ Α-Β-ΞΕΧΩΡΙΣΕ Η ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΜΑΡΙΣΥΝΗ ΜΕ 2 ΧΡΥΣΑ ΚΑΙ 1 ΧΑΛΚΙΝΟ-ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ Η ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΝΤΟΥΝΤΟΥΝΑΚΗ ΑΝΝΑ»

Η πρότυπη ακαδημία κολύμβησης  Α.Ο ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ παρουσίασε εξαιρετικό κολυμβητικό θέαμα με κολυμβητές σε ποικίλα αγωνίσματα και αποστάσεις. Η οργάνωση και ο πολυετής σχεδιασμός των ιθυνόντων του ομίλου έχει ως αποτέλεσμα την εξέλιξη των κολυμβητών και δημιουργεί συνεχώς πανελληνιονίκες και αθλητές μέλη των επιλέκτων κλιμακίων της κολυμβητικής ομοσπονδίας Ελλάδος.

Παρόλες τις δυσκολίες λόγω COVID οι κολυμβητές έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και έφεραν αυτό το μοναδικό αποτέλεσμα.Ηilightτων αγώνων η παρουσία της 13χρονης κολυμβήτριας Στρατάκη Μαρία Ευφροσύνη που κατέκτησε 2 χρυσά στα 200-400μ μικτή ατομική με επιδόσεις πολύ κοντά στο όριο της κατηγορίας γυναικών. Επίσης η 14χρονη Παναγιωτοπούλου Ευγενία με 2 μετάλλια  1  χάλκινο  στα 50 ελεύθερο και επίδοση 28.57, κατέκτησε και το όριο κατηγορίαςOPENγυναικών και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο αντίστοιχο πρωτάθλημα, επίσης κατέκτησε 2ο χάλκινο μετάλλιο στα 50μ πεταλούδα με επίδοση 30.53. Ο κολυμβητής Στεφανάκης Νικόλαος υπερέβη τον εαυτό του και παρόλες τις δυσκολίες  κατέκτησε 3 μετάλλια (2 ασημένια και 1 χάλκινο) στα 400-800-1500 μέτρα ελεύθερο σημειώνοντας σε 2 από αυτά εξαιρετική επίδοση και τρομερά ρεκόρ. Τέλος η 13χρονη Περγάμαλη Ιφιγένεια έκανε εξαιρετική εμφάνιση και κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο στα 50μ πρόσθιο σημειώνοντας επίδοση 37.57 που αποτελεί όριο κατηγορίας νεανίδων μόλις 17 εκατοστά μακριά από το όριο γυναικών (37.40).Όλη η δεκαμελής αποστολή σημείωσε ατομικά ρεκόρ, είχε πλασαρίσματα σε 4αδες,8αδες και 16αδες και οδήγησε τον όμιλο στη δεύτερη θέση στη γενική βαθμολογία ανάμεσα στα σωματεία του Ηρακλείου.

Αναλυτικά η αποστολή και τα αποτελέσματα:

Θέσεις βάθρου

ΣΤΡΑΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ: 200μ Μ.Α (2:35.48) 1η θέση-400 Μ.Α (5:32.17) 1η θέση (2:35.48)-100 ελεύθερο (1:04.04) 3ηθεση

ΣΤΕΦΑΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ: 800 ελεύθερο (9:22.61) 2η θέση-400 ελεύθερο (4:28.67) 3η θέση-1500 ελεύθερο(18:14.62) 2η θέση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ: 50 πεταλούδα (30:53) 3η θέση-200 πεταλούδα (2:41.07)-50 ελεύθερο 28.57 3η θέση (όριο OPEN)

ΠΕΡΓΆΜΑΛΗ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ: 50 πρόσθιο (37.57) 3η θέση-100 πρόσθιο (1:23.09) 6η θέση-200 πρόσθιο (3:04.13) 7η θέση

Θέσεις κατάταξης:

ΔΑΟΥΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ: 50 πεταλούδα (30.65) 10η θέση-100 πεταλούδα (1:09.36) 10η θέση-100 ελεύθερο (1:04.36)13η θέση

ΔΙΑΛΥΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ:200 πρόσθιο (2:50.01) 13η θέση-50 πρόσθιο (37.36) 23η θέση-100 πρόσθιο (1:20.79) 21η θέση

ΛΕΜΟΝΑΚΗΣ ΙΩΣΗΦ:1500 ελεύθερο19:53.80 13η θέση-400 ελεύθερο (4:50.90) 22η θέση-800 ελεύθερο (10:00.29) 16η θέση

ΚΟΚΚΙΝΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ:50 ελεύθερο (28.45) 19η θέση-100 ελεύθερο (1:02.33) 21η θέση-50 πεταλούδα (31.27)22η θέση

ΧΟΤΖΑ ΝΤΕΑ:50 πρόσθιο(40.24) 23η θέση-100 πρόσθιο (1:29.33) 26η θέση-200 πρόσθιο (3:13.21) 21η θέση

ΣΤΑΘΩΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ:200 Μ.Α (2:49.56) 1η θέση-100 ελεύθερο (1:09.33) 39η θέση

ΣΚΥΤΑΛΟΔΡΟΜΙΕΣ-ΟΜΑΔΙΚΑ

4Χ100 ΜΙΚΤΗ ΟΜΑΔΙΚΗ mixed (4:56.47) 5η θέση (σύνθεση ΣΤΡΑΤΑΚΗ-ΠΕΡΓΑΜΑΛΗ-ΔΑΟΥΡΑΚΗΣ-ΣΤΑΘΩΡΑΚΗΣ )

4100 ΕΛΕΥΘΕΡΟ mixed(4:24.79) 6η θέση (σύνθεση ΔΑΟΥΡΑΚΗΣ-ΠΕΡΓΑΜΑΛΗ-ΣΤΑΘΩΡΑΚΗΣ-ΣΤΡΑΤΑΚΗ)

Related Articles