Κέρδισε δύσκολα τον… σκληροτράχηλο ΟΦΑΜ η Τύλισος

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το Α' ημίχρονο με την Τύλισο να κυριαρχεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο και να πετυχαίνει τρία τέρματα.

Η αρχή έγινε στο 21' με τον Παγκαλάκη να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Αμαραντίδη που με κοντινό πλασέ έκανε το 0-1.

Ο ΟΦΑΜ απείλησε στο 25' όταν ο Τσαμπουράκης σούταρε διαγώνια με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Στο 36' ο Ελευθεριάδης τροφοδότησε τον Αμαραντίδη ο οποίος με ωραία προσποίηση και πλασέ έκανε το 0-2.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου από φάουλ του Μανιούδη ο Ελευθεριάδης με κεφαλιά πέτυχε το 0-3.

Η Τύλισος στο 40' και 43' με Ελευθεράκη και Αμαραντίδη έχασε μοναδικές ευκαιρίες για να φτάσει και σε άλλα τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Τύλισος χαλάρωσε υπερβολικά και παραλίγο να το πληρώσει αφού δέχτηκε δύο γκολ μέχρι το 70' καθώς επίσης βρέθηκε με 10 παίκτες για τα τελευταία 20 λεπτά, όμως ο αρχηγός της Μανιούδης με απευθείας φάουλ στις καθυστερήσεις έκανε το τελικό 2-4.

Στο 62' ο Γενιτσαρίδης εκμεταλεύτηκε αδράνεια της άμυνας και με σουτ μέσα από την περιοχή μείωσε σε 1-3.

Στο 70' ο Καβάθης πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή της εστίας της ομάδας του απέκρουσε με το χέρι σουτ αντιπάλου και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή που καταλόγισε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Γιαννόπουλος και έκανε το 2-3 ξαναβάζοντας τον ΟΦΑΜ στο παιχνίδι.

Αλλά στις καθυστερήσεις ο Μανιούδης με φοβερή απευθείας εκτέλεση φάουλ πέτυχε το τελικό 2-4.

Ο ΟΦΑΜ για άλλο ένα παιχνίδι πάλεψε πολύ αλλά δεν κατάφερε να παρει ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Συνθέσεις

ΟΦΑΜ: Ανταλουδάκης, Καπίρης(46' Τουμπάκης), Μουλακάκης, Δεληγιαννάκης, Στρατηγάκης, Γιαννόπουλος, Ανδριαδάκης(56' Σφακιανάκης), Γενιτσαρίδης, Στρατήγης, Λαδουκάκης(83' Βάμβουκας), Τσαμπουράκης.

Τύλισος: Γιανναδάκης, Καβάθης, Μαματζάκης, Παπάζογλου, Κεφάκης, Μυκωνιάτης, Μανιαδάκης, Μανιούδης, Αμαραντίδης, Ελευθεράκης, Παγκαλάκης(46' Λέκα).