Σαουθάμπτον – Τσέλσι 0-6: Χωρίς έλεος οι Λονδρέζοι

Η Τσέλσι επιβλήθηκε με 6-0 της Σαουθάμπτον για την 34η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Η ομάδα του Λονδίνου έδειξε αντίδραση μετά την εντός έδρας ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο προηγήθηκε με 0-4 στο 31ο λεπτό κι εκεί τελείωσε και την υπόθεση νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ακόμη δύο τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Τσέλσι έφτασε τους 62 βαθμούς σε 30 αγώνες πρωταθλήματος.

Σαουθάμπτον - Τσέλσι: Μπλε καταιγίδα για 31 λεπτά με 4 γκολ και 3 δοκάρια

Η Σαουθάμπτον από την άλλη έμεινε στους 36 βαθμούς και τη 13η θέση.

«Δώρο» στην Τότεναμ έκανε η Μπράιτον που επιβλήθηκε με 2-1 της Άρσεναλ στο Λονδίνο. Η ομάδα του Αρτέτα είχε την ευκαιρία να προσπεράσει την συμπολίτισσα στη «μάχη» για την τέταρτη θέση.

Η Άρσεναλ μετά την εντός έδρας απώλειά της έμεινε στους 54 βαθμούς και την πέμπτη θέση. Η Μπράιτον άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό με τον Τροσάρντ και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μουεπού στο 67′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Όντενγκαρντ στο 89ο λεπτό.

Η ομάδα του Γκράχαμ Πότερ έφτασε τους 37 βαθμούς.

Η Λιντς πέρασε με 3-0 από την έδρα της Γουότφορντ και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ραφίνια στο 21ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ροντρίγκο στο 73′. Ο Χάρισον στο 85ο λεπτό διαμόρφωσε το 0-3 που ήταν και το τελικό σκορ.