Το Άλογο Μαλεβιζίου διέλυσε με 8-1 τους Νέους Μοιρών

Συνεχίζει ακάθεκτο το Άλογο Μαλεβιζίου, αφού κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο και των Νέων Μοιρών επικρατώντας με 8-1 ανεβαίνοντας έτσι στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα της Β2 ΕΠΣΗ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για το Άλογο, αφού μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ με τον Κεραμυδά να πλασάρει από το ύψος του πέναλτι κάνοντας το 1-0.

Το γκολ αυτό έδωσε ψυχολογία στους παίκτες του Μάικ Παρθενάκη, οι οποίοι στο 10ο λεπτό κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο γκολ με τον Νικηφόρο με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή.

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης δημιουργώντας φάσεις στην εστία του Φωτάκη, ωστόσο καμία από αυτή δεν κατέληξε στα δίχτυα με αποτέλεσμα το 2-0 να παραμείνει μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο. Το Άλογο στο 47ο λεπτό έκανε το 3-0 με τον Κοσμαδάκη μετά από σέντρα του Νικηφόρου.

Οι Νέοι Μοιρών κατάφεραν στην κόντρα επίθεση δύο λεπτά αργότερα να μειώσει σε 3-1 με τον Λενιδάκη. Παρά το γκολ το Άλογο δεν επηρεάστηκε και στο 60ο λεπτό ο Πυτικάκης με εντυπωσιακό σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 4-1. Πέντε λεπτά αργότερα ο Κοσμαδάκης έχασε τεράστια ευκαιρία, όμως το πλασέ του από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ.

Ότι δεν πέτυχε ο Κοσμαδάκης, το κατάφερε ο Κεραμυδάς στο 66ο λεπτό με ωραία «λόμπα» κάνοντας το 5-1. Στο 72ο λεπτό ο Μαρής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-1, ενώ ο Νικηφόρος στο 75ο λεπτό έκανε το 7-1.

Το κερασάκι στην… τούρτα για την άνετη επικράτηση του Αλόγου έβαλε ο Νικηφόρος στο 83ο λεπτό κάνοντας το 8-1 και το χατ-τρικ για την προσωπική του επίδοση που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτή τη νίκη το Άλογο ανέβηκε στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και μπήκε για τα καλά στο… κόλπο του πρωταθλήματος, αφού μείωσε στους 3 βαθμούς την διαφορά από την κορυφή.