Λάρισα – Παναθηναϊκός 74-62: Μεγάλη νίκη και 2-2 για την ομάδα του Τακιανού

Η Λάρισα επιβλήθηκε με 74-62 του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε τη σειρά των ημιτελικών (2-2) της Basket League.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έκανε σπουδαία δουλειά στην άμυνα εξουδετερώνοντας τα μεγάλα όπλα των φιλοξενούμενων. Η πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος θα κριθεί σε πέμπτο αγώνα που θα γίνει την Τετάρτη στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Το ματς ήταν και πάλι ντέρμπι. Η Λάρισα πήρε διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο.

Ο αγώνας έγινε θρίλερ στα τελευταία έξι περίπου λεπτά. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 59-61 με βολή του Κρουμπάλι και ισοφάρισαν με τον Ζάρα, 5:44 πριν το τέλος του ματς.

Ο Παναθηναϊκός, που δεν είχε καλές επιλογές στην επίθεση, πέρασε μπροστά με έναν πόντο μετά από εύστοχη βολή του Σαντ Ρος. Ο Τσαϊρέλης έβαλε μπροστά την ομάδα του Φώτη Τακιανού με follow μετά από δύο χαμένες βολές του Κρουμπάλι.

Η Λάρισα προηγήθηκε με 68-62 με λέι απ του Κρουμπάλι και ωραία προσπάθεια του Τσαϊρέλη δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει καλάθι στο τέλος του ματς και η Λάρισα πήρε μία σπουδαία νίκη.

Επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος του ματς δημιουργήθηκε ένταση. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου χρεώθηκε πέμπτο φάουλ και ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ξέσπασε. Στη συνέχεια, ο Αργύρης Πεδουλάκης, τεχνικός διευθυντής του τριφυλλιού, που ήταν στον πάγκο διαμαρτυρήθηκε έντονα και δόθηκε τεχνική ποινή.

Ένταση επικράτησε και μετά το τέλος αγώνα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 29-30, 52-50, 74-62

Λάρισα (Τακιανός): Κρουμπάλι 12 (4/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/12 βολές, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Καράμπελας 1, Μπέρζινς 2, Μάριτς 6 (6 ριμπάουντ), Μούντι 13 (4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χάντσον 10 (2/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα), Ζάρας 17 (2/3 δίποντα, 4/6 βολές, 1/1 βολή), Παπαντωνίου

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Σίβα 2, Παπαγιάννης 3 (1/5 δίποντα, 1/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπαπέτρου 11 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές), Γουάιτ 4 (2/6 σουτ), Νέντοβιτς 11 (3/10 σουτ), Μέικον 13 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές), Μποχωρίδης, Κασελάκης 9 (1), Έβανς 5, Σαντ-Ρος 4 (1/5 σουτ)