Ιστορική πρώτη νίκη η Καρδίτσα (59-57) τον Κολοσσό Ρόδου με σουτ από το κέντρο στη λήξη του αγώνα(Βίντεο)

Η Καρδίτσα με τρίποντο του Μπέιτμον από το κέντρο στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς νίκησε με 59-57 τον Κολοσσό Ρόδου.
Η Καρδίτσα στο πρώτο εντός έδρας ματς της στην ιστορία της Basket League επικράτησε στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς με ασύλληπτο τρίποντο από το κέντρο του Μπέιτμον με 59-57 του Κολοσσού Ρόδου.

Το ματς στην πρώτη περίοδο ήταν απογοητευτικό σε θέμα θεάματος αφού οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να βρουν στόχο και το σκορ στα πρώτα δέκα λεπτά να είναι στο 8-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κολοσσός μπήκε με γκάζια και με τους ψηλούς του άνοιξε την διαφορά σε διψήφια διαφορά για να πάνε οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια με 18-31.

Έκανε «σεφτέ» η Καρδίτσα (59-57)

Η διακοπή ήταν δώρο για την Καρδίτσα που ξύπνησε και προσπέρασε στα μισά της τρίτης περιόδου με 37-36 αλλά οι Ροδίτες έκλεισαν την περίοδο στο 40-44.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ ειδικά στα 4 τελευταία λεπτά που το ματς πήγε στις βολές. Ο Μαλίκ Όσμπορν στα 2,7″ και το σκορ στο 56-57 έχασε τη βολή επίτηδες αλλά ο Μπέιτμον με ταμπλό από το κέντρο έδωσε μια τρελή νίκη στους Καρδιτσιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 8-11, 19-31, 40-44, 59-57