Ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ 5-1 σάρωσε τον Κεραυνό

Μετά από ένα κάκιστο πρώτο ημίχρονο που ήταν πίσω στο σκόρ ο ΠΑΟΚ ξύπνησε στο δεύτερο και συνέτριψε τον Κεραυνό στο Ατσαλένιο με 5-1 .

Η ομάδα του Κρουσώνα είχε για κορυφαίους τον Νίκο Κουράκη και τον Κώστα Γαρεφαλάκη που ήταν ουσιαστικά αυτοί που γύρισαν το ματς βάζοντας τρία γκόλ σε δέκα λεπτά.

Από εκεί και πέρα οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Κεραυνού παραδόθηκαν και έτσι ο ΠΑΟΚ έφτασε άνετα σε μια μεγάλης έκτασης νίκη.

Στο 6 από μπαλιά του Παπαδιού ο Μεταξάκης από καλή θέση δεν βρήκε σωστά την μπάλα χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Φοβερή ευκαιρία για τον Κεραυνό στο 8 όταν από πάσα του Κωνσταντακόπουλου ο Κιτσικού  μονός με τον Βλαχάκη πλάσαρε και πριν η μπάλα περάσει την γραμμή του τέρματος ο Κανδυλάκης απομάκρυνε την μπάλα.

Στο 14 ο Κεραυνός άνοιξε το σκορ όταν από έξοχο συνδυασμό ο Παπαδάκης με εκπληκτικό κοντρόλ έφερε την μπάλα μπροστά του βγήκε απέναντι από τον Βλαχάκη και με άψογο πλάσε έγραψε το 1-0.

Στο 23 συρτό σουτ του Κουράκη έξω από την περιοχή η μπάλα να περνάει  λίγο άουτ.

Στο 26 ο Κουράκης από ευνοϊκή θέση σούταρε άουτ.

Ενώ στο 36 ο Ξημεράκης  έφυγε στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ αλλά δεν πλασάρε καλά και μπλόκαρε ο Βλαχάκης.

Στο 48 ύστερα από σέντρα του Κουτσογιαννάκη ο Κουράκης έκανε περιστροφή γύρω από τον εαυτό του και με δυνατό σουτ στο "Γ" ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 50 από  πάσα του Κουράκη ο Ανωγειανάκης σούταρε με δύναμη λίγο άουτ.

Στο 56 από πάσα του Μεταξάκη ο Κουράκης πλασάρε και έσωσε ο τερματοφύλακας Αντωνιδάκης.

Στο 61 από πάσα του Κουράκη ο Γαρεφαλάκης με άψογο πλάσε έκανε το 1-2.

Στο επόμενο λεπτό άλλαξαν οι ρολόι με τον Γαρεφαλάκη να τροφοδοτεί τον Κουράκη που εύκολα από κοντά έκανε το 1-3.

Στο 73 από μπάσιμο και πάσα του Κουράκη ο Μεμοτσέλα με πλάσε έκανε το 1-4.

Στο 83 αναμπουμπούλα στην περιοχή του Κεραυνού και ο Γιαλυτάκης από κοντά έκανε το τελικό 1-5.

Οι συνθέσεις:

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Άρης Μαυρογιαννάκης): Αντωνιδάκης, Ανδρουλάκης, Ματροζαχαράκης, Ρωμανάκης, Λέλεκας, Μαυρογιαννάκης, Κωνσταντακόπουλος, Κυτσύκου, Ξημεράκης, Γωνιανάκης, Παπαδάκης

ΠΑΟΚΡΟΥΣΩΝΑ (Βασίλης Κρασανάκης): Βλαχάκης, Κουτσογιαννάκης, Βαρδής, Παπαδιός, Κανδηλάκης, Τριάντης, Γιαλυτάκης, Στεφανάκης, Κουράκης, Ανωγειανάκης, Μεταξάκης