Φιλική ήττα του Αλμυρού 1-0 από τον Ηρόδοτο

Σε φιλικό αγώνα στο γήπεδο του ο Αλμυρός γνώρισε την ήττα από τον Ηρόδοτο με 1-0 .

Το παιχνίδι δεν είχε ποιότητα με τις δύο ομάδες να εμφανίζουν έντονο επιθετικό πρόβλημα .

Ο Αλμυρός είχε πολλούς παίκτες σε κακή μέρα και παρά την αγωνιστικότητα των ποδοσφαιριστών δεν μπόρεσε σε έναν αγώνα με ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας να κάνει αισθητή την παρουσία του .

Στο 17 από σέντρα του Γκίνι και κοντινή κεφαλιά του Φαλκάο ο Χανιωτάκης απέκρουσε σε κόρνερ.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Στο 19 ύστερα από πλάγιο άουτ του Κοιλιάρα ο Σουρνάκης με τα δυό χέρια πέταξε κάτω τον Φραγκουλάκη λίγο μέσα στην περιοχή αλλά ο Πατεμτζής παρότι ήταν δίπλα στη φάση δεν έδωσε τίποτα.

Στο 26 μετά από φοβερή μπαλιά του Σουρνάκη στον Χαλκιαδάκη αυτός έβγαλε συρτή σέντρα και ο Φαλκάο με κοντινή προβολή έκανε το 0-1.

Στο 42' από πάσα του Γκέρτσι ο Μπουρσέλης από καλή θέση σούταρε με το αριστερό η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα.

Στο 52΄σούτ του Σουρνάκη απέκρουσε ο Χανιωτάκης .

Στο 57' χάνει μεγάλη ευκαιρία ο Αλμυρός να ισοφαρίσει όταν μετά από σέντρα του Κοιλιάρα ,ο Κατσικοκέρης με κεφαλιά πάει εξ επαφής άουτ .

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η καλή παρουσία του Γιόκαρη στο δεύτερο ημίχρονο που σήμερα δεν είχε δίπλα του τους Εγκουέμ και Φραγκουλάκη.

ΑΛΜΥΡΟΣ. Χανιωτάκης Αγαπάκης(46' Μάγκας), Παγώνης, Νικολάου(74' Τσαγκαράκης), Κοιλιάρας, Εγκουέμ(46' Ντιονίσιο), Γιόκαρης, Φραγκουλάκης(46' Κατσικοκέρης), Γκέρτσι, Μπουρσέλης(46' Αντωνίου), Λεών

ΗΡΟΔΟΤΟΣ: Κρόστα, Μακριδάκης,Ροκάκης, Κριεζίου, Γρηγορόπουλος, Μασάδο, Ζιώγας, Χαλκιαδάκης, Σουρνάκης, Γκίνι, Φαλκάο

Για τον Ηρόδοτο αγωνίστηκαν στο β' ημίχρονο: Γαλεάδης,Κλάδος,Πρέτσος,Αλεξάκης,Θεοδωράκης ,Μπράβο και Χαϊκάλης