Νικηφόρο πέρασμα από την Δαμάστα για τον Ανθεστίωνα με 0-2 (φωτογραφίες-βίντεο)

Η Δαμάστα φιλοξένησε τον Ανθεστίωνα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ.

Στο 9' απευθείας εκτέλεση φάουλ του Χρηστάκη πέρασε ελάχιστα άουτ από το κάθετο δοκάρι της Δαμάστας.

Στο 14' από σέντρα του Κλαπάκη ο Πεταλάκης έπιασε την κεφαλιά όμως ο Χρονάκης καλά τοποθετημένος μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 16' από πάσα του Σεραφειμίδη ο Κεφάκης ξεμαρκάριστος σούταρε διαγώνια άουτ .

Στο 23' από έξοχη πάσα του Κεφάκη ο Λυδάκης με άψογο πλασέ έκανε το 0-1 για τον Ανθεστίων.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Ανθεστίωνα με τον Κλαπάκη και Τζουβάρα χωρίς αποτέλεσμα .

Οι φιλοξενούμενοι μετά το πρώτο τέταρτο ισορρόπησαν το παιχνίδι και με οδηγό τον Κεφάκη κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με το εύθραστο 1-0 .

Στο 66΄από μπαλιά του Λυδάκη ο Σεραφειμίδης απέναντι στον Ροδουσάκη πλάσαρε ο πορτιέρο της Δαμάστας απέκρουσε και στην συνέχεια της φάσης σούτ του Κεφάκη έφυγε άουτ.

Στο 70' δυνατό σούτ του Κλαπάκη από το ύψος της περιοχής απέκρουσε σωτήρια ο Χρονάκης.

Στο 76΄γυριστό σούτ του Στρατήγη μετά από πάσα του Κλαπάκη πέρασε ελάχιστα άουτ .

Στο 87' ο Σεραφειμίδης με εύστοχο κτύπημα πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος έκανε το 0-2 για τον Ανθεστίωνα.

Στις καθυστερήσεις κόρνερ Χρηστάκη κεφαλιά του Πλαιτάκη η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ .

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δαμάστα έκανε κάποιες προσπάθειες να πετύχει το γκόλ της ισοφάρισης και να μπεί ξανά δυνατά στο παιχνίδι, όμως η ομάδα του Θραψανού είχε καλή αμυντική λειτουργία που δεν επέτρεψε στην ομάδα του Μάκη Λυκούδη να επιστρέψει στο ματς .

Ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους φιλοξενούμενους με την εύστοχη εκτέλεση του Σεραφειμίδη που ήταν και ο κορυφαίος για τον Ανθεστίωνα και έτσι ήρθε η ήττα για την Δαμάστα μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα της πρεμιέρας.

Δαμάστα:Ροδουσάκης,Πεταλάκης,Κουτσοποδιώτης,Μυφτάρι,Κοκορέλιας,Βατσινάς(62' Στρατήγης),Στρατηγάκης(79' Μηναδάκης),Χαραλαμπάκης,Κλαπάκης(79' Ρουμπάκης),Αποστολάκης, Τζουβάρας(62' Ταμπάκης)

Ανθεστίωνας:Χρονάκης,Μακρυγιαννάκης,Πλαιτάκης,Γκιούνγκα,Κουρίνος,Χότζα(55 Στρατάκης) ,Χρηστάκης,Κεφάκης(89" Δαγκωνάκης) ,Λυδάκης(55' Φωτόπουλος), Μπερνίκου, Σεραφειμίδης(89' Σαριδάκης)