Πήρε την πρόκριση στην παράταση το Ασήμι 2-1 τους Νέους Αλμυρού στο Γάζι (φώτο)

by litsa TSANTIRAKI

Τελευταία Ενημέρωση:

Για τη 2η φάση του κυπέλλου της ΕΠΣΗ μετά από ένα δραματικό παιγνίδι που έγινε στο γήπεδο Αλμυρού την πρόκριση τελικά πήρε η ομάδα του Ασημίου στην παράταση επιβλήθηκε με 2-1 των Ν. Αλμυρού . Να σημειωθεί ότι για το πρωτάθλημα πριν λίγες ημέρες στο Ασήμι οι δύο σύλλογοι είχαν έρθει ισόπαλοι 0-0

Σε γενικές γραμμές η νίκη-πρόκριση για τους ποδοσφαιριστές του Λεωνίδα Τιτομιχελάκη ήταν δίκαιη αφού οι ποδοσφαιριστές του παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένοι μέσα στον αγωνιστικό χώρο και είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες στο ματς.

Στο 12΄ ο Τζαγκαράκης μπήκε μόνος από πλάγια θέση στην περιοχή του Ασημίου όμως το πλασέ που επιχείρησε απέκρουσε σωτήρια ο Κασμερίδης.

Στο 23΄ ο Καρτάκης εκτέλεσε φάουλ η κεφαλιά του Δάλλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 45΄ ωραία προσπάθεια και σουτ του Καρτάκη μπλόκαρε σε ετοιμότητα ο Κασμερίδης.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν μέτριο ποιοτικά με τους Νέους Αλμυρού να είναι πιο απειλητικοί αλλά δεν είχαν την τελική πάσα για να δημιουργήσουν τις ευκαιρίες με εξαίρεση την κλασική του Τζαγκαράκη. Στο ντεμπούτο τους ο Καρτάκης και ο Παρασκάκης έδειξαν καλά στοιχεία αλλά θέλουν παιχνίδια για να μάθουν τους συμπαίκτες τους. Το Ασήμι επιθετικά δεν μπήκε στην περιοχή των Νέων Αλμυρού και περιορίστηκε σε παθητικό παιχνίδι.

Στο 48΄ ο Κοκολογιαννάκης από δεξιά μπήκε στην περιοχή αλλά η σέντρα που επιχείρησε πήγε πάνω στον Κασμερίδη, ενώ περίμεναν δύο συμπαίκτες του για να σπρώξουν τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 68΄ από γύρισμα του Μποάγκα ο Δάλλας έχασε το κοντρόλ και την ευκαιρία να σκοράρει.

Στο 70΄ ο Καρτάκης επιχείρησε σέντρα από δεξιά και ο Δάλλας με φοβερή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0 για τους Νέους Αλμυρού.

Στο 76΄ το Ασήμι παρά λίγο να ισοφαρίσει στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στο παιγνίδι με το Ξαγοραράκη να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στο δοκάρι του Παγωμένου.

Στο 88΄ ο Μποάγκα με ωραία προσπάθεια βγήκε μόνος απέναντι στον Κασμερίδη που απέκρουσε σωτήρια το πλασέ του μεσοεπιθετικού των Ν. Αλμυρού.

Στο 89΄ από λάθος του τερματοφύλακα Παγωμένου ο Στεφανάκης σε κενή εστία σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στην επόμενη φάση ο Κασμερίδης πραγματοποίησε εντυπωσιακή απόκρουση σε σουτ του Ρούκου.

Στις καθυστερήσεις του παιγνιδιού το Ασήμι έφτασε στην ισοφάριση με κεφαλιά του Στεφανάκη 1-1 στέλνοντας το παιγνίδι στην παράταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Νέοι Αλμυρού ήταν πολύ καλύτεροι με φοβερό τον Καρτάκη προηγήθηκαν αλλά απο την στιγμή που δεν καθάρισαν το ματς στο τέλος δέχθηκαν την ισοφάριση.

Στο 98΄από μπάσιμο του Ψωμά ντρίμπλαρε τέσσερις αντίπαλους ο Περγαντής τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή ο διαιτητής κ. Παπαδάκης έδωσε το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Στεφανάκης και παρά την προσπάθεια του Παιγμένου έκανε το 1-2.

Στο 109΄ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παρασκάκη απέκρουσε δύσκολα ο Κασμερίδης.

ΣΥΝΘΈΣΕΙΣ:

ΝΕΟΙ ΑΛΜΥΡΟΥ: Παγωμένος, Αρβανίτης(105΄ Καναβάκης), Στρατάκης, Περγαντής, Παρασκάκης, Καρτάκης(79΄ Ρούκος), Κοκολογιαννάκης, Πιπεράκης(86΄ Τσαβολάκης), Τζαγκαράκης, Δάλλας(79΄ Θεοδοσίου), Σαράντος (46΄ Μποάγκα)

ΑΣΗΜΙ: Κασμερίδης, Αβανίδης, Αντωνάκης Ευτ.( 46΄ Στεφανάκης), Αντωνάκης, Μηναδάκης(72΄ Στεφανάκης), Ξαγοραράκης, Οικονομάκης, Τρομπονίκου, Ψωμάς, Ορφανουδάκης( 46΄ Μακράκης Γ.), Μακράκης