Έκλεισε με νίκη τη σεζόν ο ΠΑΟΚ 4-1 τον Εργοτέλη

Ο ΠΑΟΚ υποδέχεται τον Εργοτέλη στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς για την Α1 σε ένα ματς που αναμένεται να είναι η συνέχεια της φιέστας της κατάκτησης του Κυπέλλου της ΕΠΣΗ .

Ιδιαίτερη στιγμή όταν έφεραν οι παλαίμαχοι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ Νίκος Κουράκης και Μανώλης Μακατουνάκης το Κύπελλο ΕΠΣΗ στο κέντρο του γηπέδου .

Ξεκίνησε ο αγώνας με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων τα πρώτα λεπτά.

Στο 12' από μπαλιά του Γαρεφαλλάκη ο Κουράκης με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ .

Στο 16' ο Σκούρας βρέθηκε απέναντι στο Βλαχάκη σούταρε και απέκρουσε σωτήρια ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ.

Στο 17' ο Μεμοτσέλα εκμεταλεύτηκε λάθος της άμυνας των φιλοξενουμενων και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 31' ο Σαμπροβαλάκης έκοψε στον Κουτάντο που πλάσαρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Δυο γκολ θελει Άκης Κουράκης για να βγεί πρώτος σκόρερ στην Α1 και στο πρώτο ημίχρονο οι συμπαίκτες του τον τροφοδοτούν για να πετύχει αυτόν τον στόχο.

Στο πρώτο ημίχρονο έχει πετύχει ήδη ένα και θέλει άλλο ένα γκόλ για να τα καταφέρει.

Στο 50' ο Κουτάντος με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε το Βλαχάκη και μείωσε 2-1 για τον Εργοτέλη.

Στο 83' ο Μεταξάκης ανατράπηκε εντός περιοχής και ο διαιτητής Σαμιωτάκης υπέδειξε πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Κουράκης πέτυχε το 3-1 ισοφαρίζωντας στη μάχη των σκόρερ το Γιακουμάκη του ΠΟΑ.

Στο 85' έξοχη πάσα του Κουτάντου ο Ντίσα από πλεονεκτική θέση σούταρε διαγώνια ελάχιστα άουτ.

Στο 90' σέντρα του Στεφανάκη και ο Μεμοτσέλα εύκολα κάνει το τελικό 4-1 .

Οι ποδοσφαιριστές στο τελευταίο μάτς της σεζόν έπαιξαν ελεύθερα χωρίς σκοπιμότητα και πρόσφεραν γκόλ και θέαμα σε αυτούς που βρέθηκαν σήμερα στο γήπεδο .

ΠΑΟΚ: Βλαχάκης,Μπορμπουδάκης(80' Στεφανάκης),Βαρδής(80' Μαυροειδής),Παπαδιός(60' Ρογδάκης),Κανδυλάκης,Τριάντης,Γαρεφαλάκης(60' Κουτσογιαννάκης), Σηφάκης,Μεμοτσέλα,Ανωγειανάκης(60' Μεταξάκης),Κουράκης

Εργοτέλης: Μίρασι,Κρασανάκης(64' Σπανάκης),Τβαούρι,Χότζα,Μαυροειδής,Κόκκινος,Σκούρα, Σκούφος,Κουτάντος,Ντίσα,Σαμπροβαλάκης