Πόλο γυναικών: Πρωταθλητής για 10η σερί χρονιά ο Ολυμπιακός νίκησε την Βουλιαγμένης με 10-5

Άλλο ένα πρωτάθλημα, το 10ο συνεχόμενο και 14ο στην ιστορία του Ολυμπιακού, πανηγύρισαν οι αθλήτριες της γυναικείας ομάδας πόλο του Συλλόγου, μπροστά στους φιλάθλους τους στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά «Πέτρος Καπαγέρωφ», μετά την άνετη επικράτησή τους με 10-5 επί της Βουλιαγμένης στον τρίτο αγώνα των τελικών.

Είχαν προηγηθεί οι νίκες του Ολυμπιακού με 13-9 στον Πειραιά και 12-5 στην έδρα της Βουλιαγμένης.

Έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την τερματοφύλακα Σταματοπούλου, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του αγώνα, κάτι που τους έδωσε το δικαίωμα να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με 3-0 (στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου) και 6-2 (στο ημίχρονο).

Πόλο γυναικών: Κυπελλούχος Ελλάδας ο Ολυμπιακός! | Madata.GR

Στην επανάληψη, υπήρχε από τη μία η χαλάρωση των αθλητριών του Ολυμπιακού και από την άλλη η Σταματοπούλου που διατηρούσε την εστία της απαραβίαστη αλλά και το σκορ υπέρ της ομάδας της.

Έτσι, το τρίτο οκτάλεπτο τελείωσε βρίσκοντας τον Ολυμπιακό μπροστά με 8-3 και 10-5 η λήξη του αγώνα. Σε ότι αφορά στις θέσεις 3-4, ο Εθνικός ήταν αυτός που επικράτησε στη σειρά των αναμετρήσεών του με τη Γλυφάδα αφού νίκησε με 9-8.