Δεν κατάφερε ο Γιούχτας παρά την νίκη με 2-0 επί του Αιολικού

O Γιούχτας παρότι κέρδισε τον Αιολικό, δυστυχώς το ισόπαλο 1-1 στο άλλο ματς (Καμπανιακός – Τηλυκράτης) του στερεί την άνοδο στην Super League 2, την οποία πήρε η ομάδα της Λευκάδας!

Οι Αρχανιώτες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά στο παιχνίδι θέλοντας να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ ώστε να έφευγε το άγχος από τα πόδια των παικτών του Γιούχτα. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 1ο λεπτό με τον Δωματά να κάνει το σουτ και τον Πιττάτζιη να διώχνει εντυπωσιακά διατηρώντας απαραβίαστη την εστία του.

Το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος για τον Γιούχτα κόντρα στον Αιολικό που ήρθε στο Ηράκλειο με πολλές απουσίες και στο 18ο λεπτό χάθηκε ακόμα μια ευκαιρία με την κεφαλιά του Μανώλη Ροβίθη να φεύγει μόλις άουτ. Ο γκολκίπερ του Αιολικού απέκρουσε το σουτ του ΓΚίνη και στο 35ο λεπτό ήρθε το γκολ για τον Γιούχτα με τον Μηνά Τζανή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε ακόμα περισσότερο και το μόνο αξιοσημείωτο ήταν το δεύτερο γκολ του Γιούχτα με σκόρερ τον Δασκαλάκη στο 73ο λεπτό.

Γιούχτας: Κόλλιας, Γελαδάρης (85′ Κόκκινος), Γιαλούσης, Κορνηλάκης, Τζανής, Κίσσας, Κοντογιάνης, Ροβίθης (46′ Δασκαλάκης), Βρεττός (85′ Τσαμαντιώτης), Γκίνη (46′ Αζίζι), Δωματάς (69′ Στακάκης).

Αιολικός: Πιττάτζης, Αννιτσάκης, Γκαντσιέρ, Κανελλόπουλος, Μωραΐτης, Παστρικός, Αντωνίου, Μουκίδης, Στεφάνοβιτς, Άνθης.

Οι τέσσερις ομάδες που πήραν την άνοδο για την Super League 2 είναι οι Καμπανιακός, Κοζάνη, Αιολικός και Τηλυκράτης Λευκάδας με τον Γιούχτα να μένει στην Γ' Εθνική.