Γκενκ – Ολυμπιακός 1-1: Σωτήριος Αλεξανδρόπουλος στο 90+6' έδωσε την πρόκριση

Ο Ολυμπιακός κατέθεσε την ψυχή του στο Βέλγιο, πήρε την ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Γκενκ και χάρη στο γκολ του Αλεξανδρόπουλου στο 90+6' εξασφάλισε την παρουσία του στα playoffs του Europa League, όπως και το ευρωπαϊκό του μέλλον. Επόμενος αντίπαλος ο Τσουκαρίτσκι.

Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 30ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι του Πέιντσιλ (σκόραρε με τη δεύτερη προσπάθεια λόγω επανάληψης). Οι ερυθρόλευκοι βελτιώθηκαν στον δεύτερο μέρος, ενώ απογειώθηκαν μετά την αποβολή του σκόρερ της Γκενκ στο 65'. Πίεσαν ασφυκτικά και στο φινάλε πέτυχαν το γκολ πρόκρισης.

ΓΚΕΝΚ: Βαντερβούρντ, Κουέστα, Μουχάμεντ, ΜακΚένζι, Μουνιόθ, Ελ Κχανούς, Χροσόβσκι (90+7' Αροκονταρέ), Καγέμπε, Σορ (89' Μπαάχ), Παϊντσίλ, Φαντερά (70' Γκαλάρθα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ρέτσος, Φρέιρε, Ροντινέι, Κίνι, Καμαρά (80' Βρουσάι), Ιμπόρα, Μασούρας (67' Μπιέλ), Καρβάλιο (46' Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (67' Ελ Αραμπί).