Champions League: Ήττα για την ΑΕΚ στο Βέλγιο, που θα τα δώσει όλα στην ρεβάνς

Η ΑΕΚ δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε στο Μποζουίλ, καθώς ηττήθηκε 1-0 και θα ψάξει στη Νέα Φιλαδέλφεια την ανατροπή – πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Η Άντβερπ το προβάδισμα στο σκορ στο 16ο λεπτό. Οι Βέλγοι άλλαξαν όμορφα την μπάλα και ο Φερμίρεν με ωραία κάθετη βρήκε τον Γιάνσεν μέσα στην περιοχή, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η Ένωση ήταν καλύτερη, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και τις ευκαιρίες στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, όμως οι Βέλγοι αμύνθηκαν εξαιρετικά και ο Μπουτέζ επενέβη όταν χρειάστηκε, κρατώντας το μηδέν στην εστία του.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μπατάιγ στο 50ο λεπτό για σκληρό μαρκάρισμα με τις τάπες στον αστράγαλο του Γκατσίνοβιτς.

Η ρεβάνς θα γίνει την επόμενη Τετάρτη, 30 Αυγούστου στην OPAP Arena στις 22:00.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αντβέρπ: Μπουτέζ, Ντε Λατ, Αλντερβάιρελντ, Κουλιμπαλί, Μπατάιγ, Μπαλίκουισα, Εκέλενκαμπ, Κεϊτά, Φερμίρεν, Οντρέικα, Γιάνσεν.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντε, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα, Γκατσίνοβιτς, Άμραμπατ, Τσούμπερ, Γκαρσία.

Πηγή: Sport24