H Λετονία και πέταξε εκτός Παγκοσμίου του μπάσκετ τη πανίσχυρη Γαλλία

Μία εξαιρετική Λετονία εκμεταλλεύτηκε την κατάρρευση της Γαλλίας στην τέταρτη περίοδο, παίρνοντας τη νίκη (88-86) και την πρόκριση στην επόμενη φάση, αποκλείοντας παράλληλα τους «τρικολόρ»!

Θρίαμβος για τη Λετονία και… καταστροφή για τη Γαλλία!

Οι «τρικολόρ» κατέρρευσαν στην τέταρτη περίοδο με την «πρωτάρα» σε Παγκόσμιο Κύπελλο ομάδα του Λούκα Μπάνκι να παίρνει τη νίκη (88-86) και την πρόκριση στην επόμενη φάση! Από την άλλη, το σύνολο του Βενσάν Κολέ αποκλείστηκε και μαθηματικά!

Έτσι, οι Λετονοί πήγαν στο 2-0 και θα παίξουν την πρωτιά του όγδοου ομίλου την τελευταία αγωνιστική απέναντι στον Καναδά, ενώ στον αντίποδα οι Γάλλοι έμειναν χωρίς νίκη.

Μοιραίοι για τους «τρικολόρ» οι Εβάν Φουρνιέ και Σιλβέν Φρανσίσκο, καθώς ήταν άστοχοι στις τελευταίες επιθέσεις, με τον Ρόλαντς Σμιτς να ήταν «ήρωας» των Λετονών, καθώς η ψυχραιμία του από τη γραμμή των βολών τους έβαλε μπροστά, στα 37,7'' πριν από τη λήξη.

Πρώτος σκόρερ της Λετονίας ήταν ο Άρτουρς Ζάγκαρς με 22 πόντους, με τον Ρόλαντς Σμιτς να προσθέτει 20π. Ο νέος παίκτης του Προμηθέα Πάτρας, Άρτουρς Κούρουκς, αγωνίστηκε για 11:25'', έχοντας 2 πόντους (2/2β., 0/4 σουτ), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από τη Γαλλία, ξεχώρισε ο Εβάν Φουρνιέ με 27 πόντους, ενώ στους 18π. σταμάτησε ο Γκέρσον Γιαμπουσέλι. Ο Ματίας Λεσόρ του Παναθηναϊκού έπαιξε για 11:14'', έχοντας 4 πόντους (2/2διπ.) και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μουσταφά Φαλ του Ολυμπιακού αγωνίστηκε για μόλις 5:26''.

Το ματς
Από νωρίς είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα η Γαλλία και με μπροστάρη τον Φουρνιέ, έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (33-26). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Λετονοί έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν, αλλά οι «τρικολόρ» πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά (53-49).

Οι παίκτες του Βενσάν Κολέ είχαν τον έλεγχο από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, φτάνοντας ακόμη και στο +13 (72-59) και ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο στο +12 (74-62).

Με το εξαιρετικό της ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Λετονία «μπλόκαρε» τους Γάλλους και με επιμέρους σκορ 3-14 πλησίασε στον πόντο (77-76), στο 36'. Μάλιστα, σ' αυτό το διάστημα οι «τρικολόρ» έχασαν με δεύτερο αντιαθλητικό φάουλ τον Ντε Κολό. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το ματς ήταν ντέρμπι με τη Γαλλία να διατηρεί το ελάχιστο προβάδισμά της μέχρι τις 2/2 ελεύθερες βολές του Σμιτς που έβαλαν μπροστά (86-87) στην ομάδα του Μπάνκι, στα 37,7'' πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση αστόχησε ο Φουρνιέ και ο Ζάγκαρς έκανε 1/2 από τη γραμμή, στα 10'', με τον Φρανσίσκο να αστοχεί σε τρίποντο στο τέλος και έτσι η ομάδα του Μπάνκι να παίρνει τη νίκη με το τελικό 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 33-26, 53-49, 74-62, 86-88