Εύκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό 5-0 απέναντι στον Παναιτωλικό

Με πρωταγωνιστή τον Βραζιλιάνο μεσοεπιθετικό, Μπερνάρ ο οποίος σημείωσε τρία γκολ, ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από τον Αγρίνιο και τον Παναιτωλικό με 0-5 και επέστρεψε στην κορυφή της Super League, με έναν αγώνα λιγότερο.

Το «τριφύλλι» άνοιξε λογαριασμό με τα δίχτυα μόλις στο 13ο λεπτό, όταν ο Χουανκάρ, αριστερό μπακ της ομάδας, έκανε γύρισμα στην περιοχή και ο Μπερνάρ σκόραρε απέναντι στον πρώην τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, Στέφανο Καπίνο.

Οι «Πράσινοι» πίεσαν κατά τη διάρκεια ολόκληρου του πρώτου ημιχρόνου, με το δεύτερο γκολ να έρχεται –πάλι– από τον Μπερνάρ στο 46ο λεπτό. Ο Ιωαννίδης πάσαρε στον Παλάσιος, αυτός πρόλαβε την μπάλα έκανε την σέντρα, ο Βιλένα πάλεψε για την κεφαλιά και την πήρε, η μπάλα πήγε στον Ιωαννίδη που έκανε το τακουνάκι και ο Μπερνάρ με σουτ έκανε το 0-2.

Το 0-3 είχε όλα τα «χαρακτηριστικά» του Βραζιλιάνου μεσοεπιθετικού, καθώς με μία «μαγική» εκτέλεση φάουλ κατάφερε να νικήσει τον Καπίνο και να δώσει στην ομάδα του ένα σαφές προβάδισμα νίκης.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλαν ο MVP της περσινής χειμερινής περιόδου του Παναθηναϊκού, ο Αϊτόρ με εκτέλεση πέναλτι και ο κεντρικός αμυντικός της ομάδας, Μάγκνουσον στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Παναιτωλικός: Καπίνο, Λιάβας (56' Φρεντ Ντουάρτε), Μαλής, Οικονόμου, Ντουάρτε, Τορεχόν, Τσιγγάρας (46' Χουάνπι), Πέρες, Μπαλντασάρα, Ντίας (66' Σενγκέλια), Καρέλης.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας, Πέρεθ (65' Αράο), Μπερνάρ (76' Τσέριν), Μαντσίνι (65' Αϊτόρ), Παλάσιος (80' Βέρμπιτς), Βιλένα, Ιωαννίδης (76' Σπόραρ).