EURO 2024: Με… άρωμα 2004 εάν προκριθεί η Εθνική – Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων

Τους αντιπάλους της στην τελική φάση του EURO 2024 (14 Ιουνίου-14 Ιουλίου 2024 στη Γερμανία), εφόσον φυσικά περάσει από τα πλέι-οφ του Μαρτίου, έμαθε σήμερα, Σάββατο 2/12 η εθνική ομάδα.

Μετά την κλήρωση που διενεργήθηκε στο Αμβούργο, ο νικητής του Path C τοποθετήθηκε στον 6ο όμιλο, μαζί με την Τουρκία, την Πορτογαλία και την Τσεχία. Οι δύο πρώτοι από κάθε όμιλο, καθώς και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι μεταξύ των έξι ομίλων, θα πάρουν την πρόκριση για τη φάση των «16».

Υπενθυμίζεται ότι η ελληνική ομάδα θα υποδεχθεί στις 21 Μαρτίου το Καζακστάν στην OPAP Arena, για τα πλέι-οφ του Nations League, και, εφόσον νικήσει, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας στις 26/3 το νικητή του ζευγαριού Γεωργία-Λουξεμβούργο, με «έπαθλο» ένα εισιτήριο για τα τελικά του EURO 2024.

Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων

Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων του EURO 2024 όπως έγινε γνωστό από την UEFA λίγη ώρα μετά την κλήρωση. Η «αυλαία» θ΄ ανοίξει στις 14/06 στις 21:00 με την «οικοδέσποινα» Γερμανία να αντιμετωπίζει την Σκωτία (1ος όμιλος) στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου.

Αναλυτικά:

14 Ιουνίου
Γερμανία-Σκωτία (Μόναχο, 21:00)

15 Ιουνίου
Ισπανία-Κροατία (Βερολίνο)
Ιταλία-Αλβανία (Ντόρτμουντ)
Ουγγαρία-Ελβετία (Κολωνία)

16 Ιουνίου

Σερβία-Αγγλία (Γκελζενκίρχεν)
Νικητής Play Offs A – Ολλανδία
Σλοβενία-Δανία (Στουτγάρδη)

17 Ιουνίου
Αυστρία-Γαλλία (Ντίσελντορφ)
Νικητής Play Offs B-Βέλγιο (Φρανκφούρτη)
Σλοβακία-Ρουμανία (Μόναχο)

18 Ιουνίου

Πορτογαλία-Τσεχία (Λειψία)
Τουρκία-Νικητής Play Offs C (Ντόρτμουντ)

19 Ιουνίου
Κροατία-Αλβανία (Αμβούργο)
Σκωτία-Ελβετία (Κολωνία)
Γερμανία-Ουγγαρία (Στουτγάρδη)

20 Ιουνίου

Ισπανία-Ιταλία (Γκελζενκίρχεν)
Δανία-Αγγλία (Φρανκφούρτη)
Σλοβενία-Σερβία (Μόναχο)

21 Ιουνίου
Νικητής Play Offs A-Αυστρία (Βερολίνο)
Ολλανδία-Γαλλία (Λειψία)
Βέλγιο-Ρουμανία (Ντίσελντορφ)

22 Ιουνίου
Νικητής Play Offs C-Τσεχία (Αμβούργο)
Τουρκία-Πορτογαλία (Ντόρτμουντ)
Νικητής Play Offs B-Σλοβακία (Κολωνία)

23 Ιουνίου
Ελβετία-Γερμανία (Φρανκφούρτη)
Σκωτία-Ουγγαρία (Στουτγάρδη)

24 Ιουνίου
Κροατία-Ιταλία (Λειψία)
Αλβανία-Ισπανία (Ντίσελντορφ)

25 Ιουνίου
Ολλανδία-Αυστρία (Βερολίνο)
Γαλλία-Νικητής Play Offs A (Ντόρτμουντ)
Αγγλία-Σλοβενία (Κολονία)
Δανία-Σερβία (Μόναχο)

26 Ιουνίου
Τσεχία-Τουρκία (Αμβούργο)
Νικητής Play Offs C-Πορτογαλία (Γκελζενκίρχεν)
Βέλγιο-Σλοβακία (Φρανκφούρτη)
Ρουμανία-Νικητής Play Offs B (Στουτγάρδη)

ΡΕΠΟ: 27-28/06

Αθλητικά - ΡΟΗ

ΠΡΟΤΕΙΝΟΜΕΝΑ ΑΡΘΡΑ