ΟΦΗ – Παναιτωλικός 1-0: Νίκη μετά από 4 μήνες – Ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη

Ο ΟΦΗ έβαλε τέλος στο σερί 11αγώνων χωρίς νίκη, κερδίζοντας τον Παναιτωλικό με 1-0 στο Ηράκλειο. Το κρητικό συγκρότημα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα σχεδόν μετά από 4 μήνες καθώς η τελευταία νίκη του στη Super League, ήταν στις 2 Οκτωβρίου (2-0 την ΑΕΚ)

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και παρότι δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες στο διάστημα αυτό κατάφερε να αξιοποιήσει μία απ' αυτές.

Στο 25 ο Τοράλ βρήκε μέσα στην περιοχή τον Τοράρινσον τον οποίο ανέτρεψε ο Μπρούνο Ντουάρτε. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Φελίπε κάνοντας το 1-0.

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με αναγκαστική αλλαγή τερματοφύλακα. Ο Μπάουμαν δεν μπορεί να συνεχίσει λόγω ενοχλήσεων στους προσαγωγούς και ο Σωτηρίου πήρε την θέση του.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στη συνέχεια να βγουν στην επίθεση, αλλά δεν είχαν «καθαρές» ευκαιρίες για να φτάσουν στην ισοφάριση, ενώ κι από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι έδωσαν περισσότερο βάρος στο πώς να μην δεχτούν γκολ, από το να «χτυπήσουν» στις αντεπιθέσεις για να «κλειδώσουν» το «τρίποντο».

Η καλύτερη στιγμή του Παναιτωλικού στο ματς σημειώθηκε στο 82΄, όταν ο Χουάνπι βρήκε χώρο, εκτέλεσε εκτός περιοχής με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της και χωρίς «τρίποντο» εκτός έδρας, παρέμεινε στην προτελευταία θέση, ενώ οι Κρήτες ανέβηκαν στην 10η (20β. έναντι 14 του σημερινού τους αντιπάλου).

Διαιτητής: Ευστάθιος Γκορτσίλας

Κίτρινες κάρτες: Μεγιάδο, Σωτηρίου – Μπ. Ντουάρτε, Λιάβας, Μαλής, Φρ. Ντουάρτε

ΟΦΗ (Πέπε Μελ): Μπάουμαν (46′ Σωτηρίου), Λάρσον, Βούρος, Μπρέσαν, Τοράρινσον, Μεγιάδο, Γκλάζερ, Μπάκου (58′ Μοσκέρα), Τοράλ (66′ Νέιρα), Αμπάντα (58′ Αποστολάκης), Φελίπε Λουίζ (83′ Ντίκο).

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαυρίας, Λιάβας, Μπ. Ντουάρτε (75′ Μπακάκης), Μαλής, Τορεχόν, Πέρεζ (85′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (46′ Φρ. Ντουάρτε), Χουάνπι, Καρέλης (65′ Πέδρο), Σενγκέλια (66′ Μπουζούκης).

14. Κηφισιά 12

*Ο Ολυμπιακός τιμωρήθηκε με αφαίρεση ενός βαθμού για όσα συνέβησαν στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ενώ το παιχνίδι κατοχυρώθηκε στους πράσινους με 0-3.