Το πάλεψε ο ΠΑΟΚ αλλά ηττήθηκε με 2-3 από τον ανώτερο ΠΟΑ

Στο γήπεδο του Κρουσώνα ο περσινός Κυπελλούχος ΠΑΟΚ φιλοξενεί τον πολύ δυνατό ΠΟΑ  στο ντέρμπι της ημέρας για την 3η φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Ο ΠΑΟΚ στάθηκε πολύ καλά απέναντι στην πιο έμπειρη ομάδα του ΠΟΑ που είχε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του .

Κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς και ως ένα σημείο να διεκδικήσει με ίσους όρους την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Η ποιότητα του ΠΟΑ φάνηκε στα τελειώματα των φάσεων που έδωσαν μια δύσκολη κατά τα άλλα πρόκριση στον ιδιαίτερα μαχητικό ΠΑΟΚ που πάλεψε τον αγώνα ως το τελευταίο λεπτό με την μείωση του σκορ και ίσως αν είχε λίγα λεπτά στην διάθεση του ακόμα να μπορούσε να φέρει ξανά το ματς στα ίσια.

Πρώτη φάση για τον ΠΟΑ στο πρώτο λεπτό ένα σουτ του Νάτου από αριστερά για τον ΠΟΑ η μπάλα πάει άουτ .

Στο 3ο λεπτό φάουλ του Μανουσάκη έδιωξε σε κόρνερ ο Αμπατζής.

Στο 5ο λεπτό σέντρα σουτ του Νύκταρη η μπάλα στο δοκάρι και στην επόμενη φάση στο 6ο λεπτό ο ΠΟΑ ανοίγει το σκορ με τον αμυντικό Δαμιανάκη με κοντινή κεφαλιά ανοίγει το σκορ σε 0-1 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 7'  λεπτό ατομική ενέργεια του Νύκταρη η μπάλα πάει ψηλά άουτ .

Στο 15' γκολ από τον Άκη Κουράκη που όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και δικαίως δεν μέτρησε το γκολ .

Στο 26' λάθος του Κερμενίδη εκμεταλλεύτηκε ο Κουράκης που πήρε την μπάλα επιχείρησε το σουτ που πέρασε λίγο άουτ .

Στο 37' σουτ του Άκη Κουράκη από καλή θέση που όμως είναι αδύναμο και μπλοκάρει ο Αμπατζής.

Στην επόμενη φάση ο ΠΟΑ βγαίνει στην αντεπίθεση ο Βοργιάς σουτάρει από δεξιά διώχνει σε κόρνερ ο Κορνηλάκης.

Στο 49' σουτ του Νάτου μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κορνηλάκης.

Στο 56' 1-1 για τον ΠΑΟΚ με το φοβερό γκολ του Μαυροειδή όταν σούταρε έξω από την περιοχή η μπάλα πήγε στο δεξί παράθυρο της εστίας που άφησε εμβρόντητο τον Αμπατζή.

Στο 58' δύσκολη επέμβαση για τον Κορνηλάκη σε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή του Νύκταρη του ΠΟΑ.

Στο 66΄ εκτέλεση φάουλ του Νύκταρη η μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα Κορνηλάκη.

Στο 79' ο Νύκταρης κέρδισε πέναλτι από ανατροπή από τον Τσέρο, το οποίο εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα για το 1-2 για τους φιλοξενούμενους.

Στο 80' σέντρα του Ανωγειανάκη κεφαλιά ο Βοργιάς μπλοκάρει ο Κορνηλάκης.

Στο 84' το 1-3 σε γκολ του Βοργιά με όμορφο τελείωμα από ασίστ του Νύκταρη.

Στο 86' κοντά στο γκολ ο ΠΑΟΚ το σουτ του Σηφάκη κόντραρε και βγήκε κόρνερ.

Στο 93' κερδίζει ο ΠΑΟΚ σε ανατροπή του Στρατάκη από τον Λουμπάκη, την εσχάτην των ποινών αναλαμβάνει να εκτελέσει εύστοχα ο Σεραφειμίδης που έστειλε την μπάλα δεξιά και τον Αμπατζή στα αριστερά για να γίνει το 2-3 που ήταν το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ : Κορνηλάκης ,Σηφάκης ,Ριζάκης(58'Τσικανδυλάκης) ,Λυδάκης(53'Ανωγειανάκης),Κουράκης,Μανουσάκης, Τσέρος,Σταυρακάκης(76' Σημαιάκης),Στρατάκης, Μαυροειδής, Σεραφειμίδης

ΠΟΑ: Αμπατζής,Νάτος(84' Χατζηνικολάκης),Ψαρράς,Λουμπάκης,Δαμιανάκης, Ζέλιος(72'Μπέης),Καλαιτζάκης, Γωνιανάκης(63'Ντιμ), Κερμενίδης(63'Χατζηανδρέου),Νύκταρης(84'Χαρίτος), Βοργιάς