Με -2 τα Χανιά στα πλέι οφ, "έπεσε" ο Τηλυκράτης

Με τεράστιο σασπένς ολοκληρώθηκε η 22η και τελευταία αγωνιστική στην Super League 2. Στο -2 πάνε τα Χανιά στα πλέι οφ, ελπίδα στο όνειρο για τον Γιούχτα, με τον Τηλυκράτη να υποβιβάζεται.

Η Καλλιθέα γνώρισε την ήττα από την Καλαμάτα με 1-0 κι έτσι τα Χανιά, κερδίζοντας από τη δική τους πλευρά την Ηλιούπολη κατεβάζουν στους δύο βαθμούς τη μεταξύ τους διαφορά εν όψει της αφετηρίας των πλέι οφ.

Ο Ιωνικός κατάφερε να με γκολ στο 95ο λεπτό να περάσει εκτός έδρας το εμπόδιο του Αιγάλεω, κερδίζοντας με 2-1 ενώ στο μεγάλο ματς της παραμονής ο Γιούχτας κατάφερε να πάρει τη νίκη στις Αρχάνες επί του Τηλυκράτη χάρη στο γκολ του Μπρους στο 16ο λεπτό. Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα της Λευκάδας υποβιβάζεται απευθείας στην Γ'Εθνική ενώ ο Γιούχτας καταλαμβάνει θέση στα πλέι άουτ.

Συγκλονιστικό φινάλε είχαν τέλος οι δύο αναμετρήσεις των ομάδων Β του Ολυμπιακού και του Παναθηναϊκού, με την Παναχαϊκή και τον Διαγόρα αντίστοιχα να ισοφαρίζουν στο 89ο λεπτό σε 2-2, αποσπώντας έτσι τις ισοπαλίες.

22η αγωνιστική
Ολυμπιακός Β-Παναχαϊκή 2-2
(5' Μπα, 10' Πινακάς / 80' Πατρινός, 89' Γαϊτανίδης)
Χανιά-Ηλιούπολη 3-1
(37' Κόλα, 41', Μάναλης, 51' Μούλερ / 28' Παντελίδης)
Καλαμάτα-Καλλιθέα 1-0
(38' πεν. Μπαράλες)
Αιγάλεω-Ιωνικός 1-2
(23' Νταβιώτης / 72' Ντάουντα, 90+5')
Παναθηναϊκός Β-Διαγόρας 2-2
(54' Μαζάρ, 61' Φουρτάδο / 77' Βολάκης, 89' Δερμιτζάκης)

Η βαθμολογία των πλέι οφ

Οπως αναμενόταν εξ αρχής οι διαφορές που διαμορφώθηκαν μετά το πέρας των 22 αγωνιστικών της κανονικής περιόδου εξανεμίστηκαν και ως εκ τούτου όλα είναι σα να ξεκινούν από το μηδέν.

Στην πρώτη θέση των μπαράζ ξεκινά η Καλλιθέα με 24 βαθμούς, τα Χανιά ακολουθούν με 22 ενώ στην 3η θέση ισοβαθμούν τρεις ομάδες, οι Ιωνικός Καλαμάτα και Ηλιούπολη που θα ξεκινήσουν την προσπάθειά τους με 18 βαθμούς.