Ολλανδία – Τουρκία 2-1: «Οράνιε» από ατσάλι, «ξέραναν» τους Τούρκους με ανατροπή έξι λεπτών και έκλεισαν ραντεβού με Αγγλία

Η Ολλανδία νίκησε με ανατροπή έξι λεπτών την μαχητική Τουρκία στο Βερολίνο (2-1) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος όπου θα αντιμετωπίσει την Αγγλία για μία θέση στο μεγάλο τελικό. Ντε Φράι (70') και Μουλντούρ (76' αυτ.) τα γκολ των Ολλανδών, προηγήθηκαν με Ακαϊντίν (35') οι Τούρκοι.

Για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια η Ολλανδία επιστρέφει σε ημιτελικά Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Οι «οράνιε» τα βρήκαν σκούρα από την εξαιρετική Τουρκία αλλά με δύο γκολ σ' ένα εξάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη με 2-1 και «σφράγισαν» το εισιτήριο για τους «4» του θεσμού όπου θα αντιμετωπίσουν την Αγγλία.

Η ομάδα του Ρόλαντ Κούμαν είχε φλύαρη κατοχή στο πρώτο μέρος μην δημιουργώντας ευκαιρία απέναντι σε μια καλά στημένη Τουρκία η οποία κέρδισε μέτρα στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους και «χτύπησε» ξανά από στατική φάση ανοίγοντας το σκορ με τον Ακαϊντίν (35').

Η είσοδος του Βέχορστ στην επανάληψη έδωσε επιθετική πνοή στην Ολλανδία η οποία όμως καρδιοχτύπησε αρκετά στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Τούρκους να είχαν δοκάρι και άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τα τέρματα τους.

Οι Ολλανδοί γλίτωσαν το 0-2 και έφεραν… τούμπα το ματς σ' έξι λεπτά με κεφαλιά του Ντε Φράι (70') και αυτογκόλ του Μουνλντούρ (76') ύστερα από προσπάθεια του Χάκπο.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Τουρκία τα έπαιξε όλα για όλα και είχε τρεις σημαντικές ευκαιρίες όμως η ολλανδική άμυνα και ο γκολκίπερ Φερμπρούχεν έκαναν σωτήριες επεμβάσεις, κρατώντας το 2-1 της Ολλανδίας ως το τέλος.

Απορρόφησε την αρχική πίεση των Ολλανδών η Τουρκία και πήρε κεφάλι στο σκορ λίγο πριν το ημίχρονο

Η Ολλανδία μπήκε πιο ορεξάτα στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, έχοντας την πρώτη στιγμή μ' ένα σουτ του Ντεπάι στο πρώτο λεπτό το οποίο όμως ήταν αρκετά άστοχο. Οι «οράνιε» κυκλοφορούσαν τη μπάλα αλλά δεν μπορούσαν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της Τουρκίας, η οποία όσο περνούσαν τα λεπτά ξεθάρρευέ κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο και φέρνοντας τη μπάλα στην περιοχή της Ολλανδίας κυρίως χάρη στις στατικές φάσεις.

Στο 29' από φάουλ του Τσαλχάνογλου ο Μπαρντακσί έπιασε την προβολή στέλνοντας τη μπάλα άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Φαν Ντάικ σταμάτησε σωτήρια τον Γιλμάζ, που αν κέρδιζε τη μονομαχία θα έβγαινε σε τετ-α-τετ με τον Φερμπρούχεν.

Το μομέντουμ στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους άνηκε στους Τούρκους, οι οποίοι κρατούσαν περισσότερο τη μπάλα στα πόδια τους και στο 35' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μετά από ακόμα ένα κόρνερ. Ο Φαν Ντάικ απομάκρυνε την εκτέλεση αλλά η μπάλα στρώθηκε δεξιά στον Γκιουλέρ, ο οποίος έκανε εξαιρετική σέντρα -με το κακό του πόδι- στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο Ακαϊντίν πήδηξε ψηλότερα απ' όλους κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Ολλανδία προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν είχε τον τρόπο να κυκλοφορήσει σωστά τη μπάλα και ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος χωρίς σουτ στο στόχο και πρακτικά δίχως ευκαιρία.

Μετά από την αποκαρδιωτική εικόνα στο πρώτο μέρος, ο Κούμαν πέρασε στο ημίχρονο τον Βέγκχορστ αντί του Βεργκβάιν. Η είσοδος του υψηλόσωμου Ολλανδού φορ βοήθησε τους «οράνιε» ώστε να τους αισθανθεί περισσότερο η τουρκική ομάδα και στο 54' χρειάστηκε σωτήρια παρέμβαση του Ακαϊντίν στον αέρα σε προσπάθεια του επιθετικού της Μπέρνλι.

Πλησίασε σε δεύτερο γκολ η Τουρκία

Οι Τούρκοι βρίσκονταν σε αμυντικό ρόλο αλλά στο 56' «άγγιξαν» το δεύτερο γκολ έχοντας δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκιουλέρ.

Εννέα λεπτά μετά η Τουρκία απείλησε ξανά από στατική φάση, όταν μετά από κόρνερ, η μπάλα στρώθηκε στον Γιλντίζ ο οποίος έκανε το σουτ από το ημικύκλιο υποχρεώνοντας τον Φερμπρούχεν σε σωτήρια επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης μάλιστα ακολούθησε σωτήριο διώξιμο του Φαν Ντάικ μην επιτρέποντας στον Γιλμάζ να σκοράρει σε κενή εστία.

Γλίτωσε το 0-2 η Ολλανδία και το έφερε… τούμπα σ' ένα εξάλεπτο

Η ομάδα του Κούμαν απάντησε στις ευκαιρίες στο 70' με σουτ στην κίνηση του Βέγκχορστ μέσα από την περιοχή οδηγώντας τον Γκιουνόκ να διώξει σε κόρνερ. Από την εκτέλεση του η μπάλα έφτασε στον Ντεπάι, ο οποίος έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντε Φράι με τρομερή κεφαλιά στην «καρδιά» της τουρκικής άμυνας έφερε το σκορ στα ίσα.

Πριν καλά καλά κοπιάσουν οι πανηγυρισμοί, οι «οράνιε» ολοκλήρωσαν την ανατροπή. Στο 76' ο Ντούμφρις έκανε συρτή σέντρα από τα δεξιά, η τουρκική άμυνα αδράνησε και ο Χάκπο με περιπετειώδη τρόπο έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Το γκολ χρεώθηκε μάλιστα ως αυτογκόλ του Μουλντούρ ο οποίος βρήκε τη μπάλα και στέρησε στον Ολλανδό επιθετικό την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή των σκόρερ του τουρνουά με 4 τέρματα.

Μεγάλες φάσεις η Τουρκία στο φινάλε, άντεξε η Ολλανδία

Η Τουρκία ήταν αναγκασμένη να τα παίξει όλα για όλα και σπατάλησε μεγάλες ευκαιρίες για το γκολ της ισοφάρισης. Στο 85' ο Γιοκουσλού έπιασε την κεφαλιά με τον Φερμπρούχεν εκτός εστίας αλλά ο Φαν Ντε Φεν έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή.

Ένα λεπτό μετά ο Ντε Φράι έκοψε σωτήρια το σουτ του Γιλμάζ και στο 89' ο Γκιουνόκ κράτησε ζωντανή την τουρκική ομάδα βγαίνοντας νικητής σε τετ-α-τετ με τον Χάκπο.

Η ομάδα του Μοντέλα πίεζε ασφυχτικά στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού και στο 90' είχε νέα καλή στιγμή με σκαστή κεφαλιά του Αρκτούρκογλου στο δεύτερο δοκάρι στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων η Τουρκία είχε την πιο κλασσική ευκαιρία της με κοντινή κεφαλιά του Κιλικτσόι αλλά ο Φερμπρούχεν έκανε ενστικτώδης επέμβαση. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντούμφρις έκανε εντυπωσιακό τάκλιν σε σουτ του Τσαλχάνογλου από το ύψος της περιοχής στερώντας στον συμπαίκτη του στην Ίντερ την ευκαιρία να γίνει ήρωας για την τουρκική ομάδα.

Η Ολλανδία αμύνθηκε με νύχια και με δόντια και κράτησε το 2-1 ως το τέλος εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Ήταν η πρώτη της νίκη στο θεσμό σε ματς που έχανε στο ημίχρονο από τη νίκη επί της Γαλλίας με 3-2 στη διοργάνωση του 2000.

Αντίπαλος της στα ημιτελικά είναι η Αγγλία, με τις δύο ομάδες να συναντιούνται για πρώτη φορά σε Euro από τη φάση των ομίλων του 1996 όπου τα «τρία λιοντάρια» νίκησαν με 4-1 στο «Γουέμπλεϊ» έχοντας στην ενδεκάδα τον νυν προπονητή τους, Γκάρεθ Σάουθγκέιτ.

Ολλανδία: Φερμπρούχεν, Ντούμφρις, Ντε Φράι, Φαν Ντάικ, Άκε (73' φαν ντε Φεν), Σχάουτεν, Σίμονς (67' Ζέρκζι), Ρέιντερς, Μπέργκβαϊν (46' Βέχορστ), Χάκπο, Ντεπάι (57' Φρίμπονγκ)

Τουρκία: Γκιουνόκ, Μιλντίρ (82' Τσελίκ), Ακαϊντίν (82' Τοσούν), Μπαρτακτσί, Καντιόγλου, Όζτσαν (77' Γιοκούσλου), Αϊχάν (89' Κιλικτσόι), Γιλμάζ, Τσαλχάνογλου, Γιλντίζ (77' Ακτούρκογλου), Γκιουλέρ