Άρης – ΟΦΗ 3-1: Σκορ πρόκρισης για τους κίτρινους (βίντεο)

Ο Άρης επιβλήθηκε 3-1 του ΟΦΗ σε ένα συναρπαστικό ματς στο "Κλεάνθης Βικελίδης" χάρη σε ένα ασύλληπτο μακρινό σουτ του Ιτούρμπε στο 90ο λεπτό και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Οι κίτρινοι ήταν αρκετά καλύτεροι από τους ασπρόμαυρους στο πρώτο μέρος όπου και βρήκαν δύο γκολ με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι των Γκάμα και Καμαρά , ύστερα από έλεγχο της φάσης από το VAR (ανέτρεψε τις αρχικές αποφάσεις του διαιτητή Φωτιά που είχε διατάξει να συνεχιστεί το ματς), με το δεύτερο μέρος να προσφέρει ακόμα περισσότερες συγκινήσεις.

Στο 56' οι Κρητικοί βρήκαν το εκτος έδρας γκολ που έψαχναν με σκόρερ τον Καστάνιος και δημιουργό τον Τοράλ (2-1), με τους γηπεδούχους να βλέπουν γκολ τους στο 66' να μην μετράει μετά από χρήση του VAR αλλά να χαμογελούν στο φινάλε, όταν ο Ιτούρμπε κεραυνοβόλησε τον Βάτερμαν με απίστευτο μακρινό σουτ για να γράψει το τελικό 3-1 μέσα σε αποθέωση (Οι φιλοξενούμενοι σε αυτή τη φάση διαμαρτυρήθηκαν καθώς πήρε πάνω του την φάση ο διαιτητής και έδωσε κόρνερ, με τον βοηθό να δείχνει άουτ.

Στο οκτάλεπτο των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι, παρά την πίεση που άσκησε ο ΟΦΗ, με τον Άρη να κρατάει το πολύτιμο αβαντάζ των δύο γκολ που του επιτρέπει να μπει σε θέση ισχύος στον αγωνιστικό χώρο του "Γεντί Κουλέ" στις 21 Δεκεμβρίου, όταν οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν εκ νέου στην τελευταία κόντρα τους με φόντο τους "8" του Κυπέλλου.

ΑΡΗΣ: Ντένις, Σούντγκρεν, Γκάνεα (69' Λούμορ), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Τζέγκο, Σάσα (86' Μάνος), Εντιαγέ (69' Ματίγια), Γκάμα (69' Ιτούρμπε), Γκαρσία (46' Μαντσίνι), Καμαρά

ΟΦΗ: Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγκος (32' Μεγιάδο), Τοράλ (64' Ναμπί), Ντε Γκουζμάν, Λάμπρου (84' Γιαννούλης), Καμάου (46' Τσιλιανίδης), Καστάνιος (83' Γιάννου)