Με την ψυχή στο στόμα ο άστοχος Αλμυρός 1-0 τον Απόλλωνα Ευπαλίου

Την πρόκριση στην τρίτη φάση του κυπέλλου Ελλάδος πηρέ ο Αλμυρός που νίκησε τον Απόλλωνα Ευπαλίου στο Γάζι με 1-0.

Ο Αλμυρός με ηγέτη ένα έξοχο Φραγκουλακη ήταν πολύ κάλος στο πρώτο ημίχρονο αλλά έχασε πολλές κλασικές ευκαιρίες για να βάλει πέντε και έξι γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η απόδοση του Αλμυρού έπεσε αλλά και πάλι έχασε ευκαιρίες ενώ και ο αντίπαλος του προς το τέλος είχε μια μεγάλη ευκαιρία να πάει το ματς στην παράταση και να αγχώσει τους γηπεδούχους.

Με το που έγινε η σέντρα για να αρχίσει το ματς ο Φραγκουλάκης σούταρε από το κέντρο με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 4 από σέντρα του Διονύσιο από δεξιά ο κατσικοκερης με κοντινή κεφάλια έγραψε το 1-0.

Στο 7 ο Γκέτση σκόραρε από κοντά από ασθενή απόκρουση του τερματοφύλακα σε κεφάλια του Μάγκα αλλά ο σκόρερ ήταν οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 12 ο Θεοχάρης από κεφάλια πάσα του Φουσέκη μονός στην περιοχή σούταρε στο δοκάρι και άουτ. Αμέσως μετά από γύρισμα του Μπουρσέλη από ένα μετρό ο Κατσικοκέρης νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Πιτσίνη.

Στο 30 καταπληκτική μπαλιά από τον Φραγκουλάκη στον Γκέτσι που απέφυγε ένα αντίπαλο και σούταρε άουτ.

Στο 39 σέντρα ακριβείας του Πατινιώτη ο Κατσικοκέρης εξ΄ επαφής πλασάρε άουτ.

Στο 44 δυνατό σουτ του Γκέτσι και φοβερή απόκρουση του Πετσίνη.

Στο 47 από σέντρα του Γκέτσι ο Κατσικοκέρης με το στήθος σε κενό τέρμα αστόχησε.

Στο 50 βολίδα του Λεόν έξοχη απόκρουση του τερματοφύλακα σε κόρνερ. Το εκτέλεσε ο Φραγκουλάκης και ο Νικολάου εξ επαφής με κεφάλια αστόχησε.

Στο 72 κόρνερ του Φραγκουλάκη στο δεύτερο δοκάρι ο Μάγκας πλασάρε την μπάλα στα χεριά του τερματοφύλακα.

Φοβερή εύκαιρα στο 79 για τον Απόλλωνα όταν από σέντρα του Ανδριόπουλου , με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτυ  ο ξεμαρκάριστος Φλέγγας έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Χανιωτάκη .

Στο 87 ο Αγαπάκης πρόλαβε τελευταία στιγμή και κόντραρε το σουτ του Ανδρεόπουλου που εκτέλεσε από καλή θέση.

Στο 89 μετά από έξοχη ενέργεια του Λεόν ο Χαιντίνι σούταρε από κοντά όμως η μπάλα κατέληξε άουτ .

Τελικό 1-0 ,ο Αλμυρός πήρε τη πρόκριση για την 3η φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Ελασσόνα εντός έδρας.

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Πατινιώτης, Ντιονίσιο, Παγώνης(32' Αγαπάκης), Μάγκας, Φραγκουλάκης, Νικολάου, Γκέτσι, Λέον, Μπουρσέλης(46' Χαιντινι) και Κατσικοκέρης(65' Αντωνίου)

Απόλλων Ευπαλίου: Πετσίνης, Θωμόπουλος, Ζέρβας Κ., Θεοχάρης, Ζέρβας Γ., Ανδρεόπουλος, Καραγιάννης, Ζαχαρόπουλος(71' Ζέκα), Κατσικάς(52' Γεωργακόπουλος), Φλέγγας και Φουσέκης.