Κύπελλο Ελλάδας: Με μεγάλη ανατροπή στην επόμενη φάση ο Αλμυρός (pics)

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας πέρασε ο Αλμυρός κερδίζοντας με ανατροπή της Ελασσόνα στο Γάζι με 3-1.

Η ομάδα του Μανώλη Παπαματθαιάκη αν και αιφνιδιάστηκε στα πρώτα λεπτά και δέχτηκε γκολ δεν το έβαλε στιγμή κάτω, με φανταστικό ποδόσφαιρο και στα δύο ημίχρονα έκανε την ανατροπή και κέρδισε 3-1, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο.

Ο Αλμυρός ήταν κυρίαρχος σε όλη την διάρκεια του αγώνα και η νίκη του είναι πέρα για πέρα δίκαιη. Στην επόμενη φάση του κυπέλλου οι "πορτοκαλί" θα αντιμετωπίσουν τον Πανθρακικό στο Γάζι.

Το ματς

Στην πρώτη φάση του αγώνα στο 3ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ ο Κουκούλης με κεφαλιά έκανε το 0-1 για την Ελασσόνα.

Στο 5' πρώτη φάση για τον Αλμυρό, με τον Φραγκουλάκη να εκτελεί το φάουλ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 21' ο Μάγκας με καταπληκτική μπαλιά έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Κατσικοκέρη που με λόμπα προσπάθησε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 23' ο Φραγκουλάκης εκτέλεσε κόρνερ, ο Κατσικοκέρης πήρε την κεφαλιά αλλά μπλόκαρε σταθερά ο Γκουντζουρέλας.

Στο 30' και πάλι από ωραία μπαλιά του Μπάγκα ο Κατσικοκέρης μόνος του απέναντι στον τερματοφύλακα αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά.

Ένα λεπτό μετά ο Αλμυρός σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 36' ο Πατινιώτης σούταρε αλλά απέκρουσε ο Γκουντζουρέλας, ενώ δύο λεπτά μετά ο Κατσικοκέρης σούταρε αρκετά έξω από την περιοχή με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.

Στο 40' ο προπονητής της Ελασσόνας αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης.

Στο 43' ο Φραγκουλάκης με απευθείας φάουλ παραλίγο να ισοφαρίσει για τον Αλμυρό.

Στο 45' ο Φραγκουλάκης και πάλι σούταρε δυνατά έξω από την περιοχή αλλά και πάλι η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και έφυγε λίγο άουτ.

Στο 57' από εξαιρετική μπαλιά του Νικολάου ο Γκέτσι βρέθηκε μέσα στην περιοχή και με τρομερό σουτ έκανε το 1-1.

Στο 64' σουτ του Μούλτσια, η μπάλα πέρασε άουτ.

Ένα λεπτό μετά ο Αλμυρός έκανε την απόλυτη ανατροπή με τον Μπουρσέλη που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 2-1.

Στο 69' ο Νταμπώσης ανέτρεψε τον Γκέτσι μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φραγκουλάκης που έκανε εύκολα το 3-1.

Στο 84' ο Φραγκουλάκης έκανε την σέντρα στον Λεόν που έπιασε ωραίο σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 85' ο Κατσικοκέρης από την μικρή περιοχή δεν κατάφερε και πάλι να σκοράρει για τον Αλμυρό.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Αντωνίου έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 4-1 από πλεονεκτική θέση.

Συνθέσεις:

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Πατινιώτης, Ντιονίσιο(63' Αγαπάκης), Ενγκουέμ, Μάγκας, Φραγκουλάκης, Νικολάου, Γκέτσι(90' Βαρβεράκης), Λεόν(90' Χαϊντίνι), Μπουρσέλης(76' Αντωνίου), Κατσικοκέρης.

ΠΟ Ελασσόνας: Γκουντζουρέλας, Κακάμης, Νταμπώσης, Ντουλάι, Λαγός, Κοντοθανάσης, Γκαμπέτας, Σουγλής, Μούλτσιας, Κουκούλης, Ιγγλέζος.