Σίφουνας ο Άγιος Δημήτριος επικράτησε με 4-0 της Παλιανής-Επεισοδιακό φινάλε!!!

Του Χρήστου Στρατήγη
Αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, ο Άγιος Δημήτριος συνέτριψε την Παλιανή με 4-0 στο γήπεδο του Αλμυρόύ.
Το παιχνίδι είχε επεισοδιακό φινάλε καθώς ο διαιτητής Αξιώτης απέβαλλε στις καθυστερήσεις τον Φουντουλάκη της Παλιανής με δεύτερη κιτρική κάρτα, αλλά ο παίχτης ισχυρίστηκε ότι δεν ειχε δεχτεί την πρώτη κάρτα.
Ακολουθήσαν έντονες διαμαρτυρίες των παιχτών της Παλιανής με το διαιτητικό τρίο να φεύγει στα αποδυτήρια και λίγο αργότερά να ανακοινώνει ότι το ματς έληξε.
Αγωνιστικά τώρα, ο Αγιος Δημήτριος ήταν καλύτερος, αλλά και η Παλιανή στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε εξίσου καλά, χωρία να μπορέσει να πετύχει κάποιο τέρμα.
Στο δεύτερο ημίχρονο μετά το 4-0, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και δεν υπήρχε κάτι άλλο άξιο αναφοράς.
Στο 4'  σέντρα του Φουντουλάκη, η κεφαλιά του Βιτσάρα περνάει ελάχιστα άουτ
Στο 6' φάουλ του Μπελαδάκη στην μικρή περιοχή, η εξ επαφής κεφαλιά του Παπαδάκη τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι
Στο 7' συρτή σέντρα του Βιτσαξάκη, ο Παπαδάκης έκανε εξ επαφής προβολή και έστειλε την μπάλα άουτ
Στο 18' δυνατό σουτ του Φραγκιαδάκη εκτός περιοχής και φοβερή απόκρουση από τον Γαλανάκη
Στο 29' ΓΚΟΛ!!! Ο Γωνιανάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 για τον Άγιο Δημήτριο
Στο 36' δυνατό σουτ του Παντελίδη εντός περιοχής, φανταστική απόκρουση του Γαλανάκη.
Στο 42' διπλή απόκρουση του Γαλανάκη πρώτα στον και μετά εξ επαφής στον Βιτσαρά.
Στο 45' σουτ του Μπελαδάκη εντός περιοχής παίρνει σημαντική κόντρα, αποκρούει σωτήρια στην γραμμή ο Καράλης.
Στο 45+1' ΓΚΟΛ!!! Στο επόμενο λεπτό απο κάθετη πάσα του Αεράκη, ο Μπελαδάκης μπήκε στην περιοχή και με συρτό σου έκανε το 2-0 για τον Άγιο Δημήτριο.
Στο 45+3' ΓΚΟΛ!!! Σουτ του Γερομαρκάκη, ασθενής απόκρουση του Καράλη, και ο Κούπε απο κοντά σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.
Στο 47' ο Φουντουλάκης κάνει σουτ εξ επαφής και στέλνει τη μπάλα άουτ.
Στο 55' ΓΚΟΛ!!! Εκπληκτική ενδιάμεση πάσα του Μπελαδάκη και ο Γωνιανάκης νικάει τον Καράλη σε τετ-α-τετ για το 4-0.
Στο 90+1' δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Φουντουλάκη για σκληρό μαρκάρισμα.
Στο 90+5' ακολούθησαν σκηνές απείρου κάλους με πρωταγωνιστή τον Παντελίδη και ο διαιτητής κ. Αξιώτης αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι.
ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ: Γαλανάκης, Βιτσαξάκης, Γερομαρκάκης, Στρατηγάκης, Σερλιδάκης (5 Κατσαμάνης), Παπουτσιδάκης, Παπαδάκης (21΄ Αεράκης), Κούπε (75΄ Παπαδάκης Ν.), Μπελαδάκης, Γωνιανάκης, Πιντίλι
ΠΑΛΙΑΝΗ: Καράλης, Φουντουλάκης Χ., Σπινθουράκης, Αργυρούδης, Κοσμαδάκης, Παντελίδης, Φραγκεδάκης (65΄ Αμπαρτζής), Βιτσάρας (72΄ Σταυρουλάκης), Φουντουλάκης Σ., Πετρόπουλος