Πρωταθλητής ο Μαραθώνας νίκησε με 3-0 την Θέρισσο

Το ντέρμπι στην Β2 ΕΠΣΗ είναι στα Καλέσσα ανάμεσα σε Μαραθώνα και Θέρισσο με τους γηπεδούχους να προπορεύονται στην βαθμολογία με τρεις βαθμούς από του τη Θέρισο.

Στο ασφυκτικά γεμάτο γήπεδο των Καλεσών από φιλάθλους των δυο ομάδων ο Μαραθώνας θριάμβευσε 3-0 επί της Θερίσου στο ντέρμπι κορυφής και κατέκτησε τον τίτλο.

Ο Μαραθώνας κατέκτησε ήταν ανώτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με κορυφαίους τον Μηνά Σταματάκη,τον Στρατηγάκη,τον Τζαγκαράκη και τον σκόρερ τον Βατσινά νίκησε εύκολα και πανηγύρισε την κατάκτηση του πρωταθλήματος επιστρέφοντας στην Α2 ΕΠΣΗ.

Στο 4ο λεπτό πρώτη φάση για τον Μαραθώνα γύρισμα του Λεμονάκη στην περιοχή ο Στρατηγάκης από καλή θέση δεν βρήκε τη μπάλα.

Στο 10΄ σουτ από τον Σκούρα μπλοκάρει ο Δομοσίδης.

Στο 14' σουτ του Στρατηγάκη η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και βγήκε κόρνερ.

Στο 15 σουτ του Κωνσταντάκη η μπάλα ψηλά άουτ.

Το πρώτο εικοσάλεπτο να παίζουν δυνατά χωρίς την μεγάλη φάση στον αγώνα.

Στο 26' ανάπτυξη του Μαραθώνα από δεξιά παράλληλη μπαλιά του Στρατηγάκη στην περιοχή μια επαφή από τον Βατσινά και γκολ  από τον πρώτο σκόρερ για το 1-0 μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια από την κερκίδα που έχει γεμίσει το γήπεδο.

Στο 30' και στο 31΄διαδοχικές ευκαιρίες με Λεμονάκη και Βατσινά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 36' μεγάλη ευκαιρία για την Θέρισο να ισοφαρίσει με διπλή χαμένη ευκαιρία και το σουτ να βρίσκει το αριστερό κάθετο δοκάρι του Δομοσίδη σε προσπάθεια του Μυλωνάκη.

Δίκαιο το 1-0 στο πρώτο ημίχρονο με τον Μαραθώνα να έχει την υπεροχή και την Θέρισο να πιέζει για την ισοφάριση.

Στο 51' από σέντρα του Τζαγκαράκη ο Στρατηγάκης με μονοκόματο συρτό σουτ έγραψε το 2-0 .

Στο 57' ανάποδο ψαλίδι του Κοκοσάλη η μπάλα στο οριζόντιο του Δομοσίδη .

Στο επόμενο λεπτό ανατροπή του Τζαγκαράκη πέναλτι ο Βατσινάς απέκρουσε ο Σαβοιδάκης και στην επαναφορά ο Βατσινάς έγραψε το 3-0 .

Στο 63' σουτ του Στρατηγάκη μέσα από την περιοχή η μπάλα βρήκε το δοκάρι .

Στο 70΄νέο σουτ του Στρατηγάκη ξανά μέσα από την περιοχή η μπάλα στο δοκάρι.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή βρήκε του γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μαραθώνας: Δομοσίδης,Χαραλαμπάκης,Χουστουλάκης,Χρονάκης,Σταματάκης Μ,Στρατηγάκης,Σταματάκης,Τζαγκαράκης,Λάμας,Λεμονάκης,Βατσινάς

Θέρισος: Σαβουιδάκης,Μουλακάκης,Μυλωνάκης,Κάλλας,Κωνσταντάκης,Κοκοσάλης,Αργέντης,Σκούρα,Ζγκούρι,Λυμπερίδης,Πιτσιδιανός