ΠΑΟ – Βίρτους 88-85: Νίκη θρίλερ στην παράταση

Πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να βγάζει χαρακτήρα και να παίρνει μια πολύ σπουδαία νίκη με 88-85 απέναντι στη Βίρτους στην παράταση(76-76 κ.α). Ντέρικ Γουίλιαμς και Πάρις Λι με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα έκλεψαν τις εντυπώσεις. Παίζοντας άμυνα ζώνης, αλλά και με τους Χάκετ, Οτζελέγιε, Τεόντοσιτς να κάνουν ο, τι θέλουν στην επίθεση προηγήθηκαν με 12 πόντους διαφορά (12-24 στο 11') με τις εξέδρες να ξεσπούν σε αποδοκιμασίες.

Οι «πράσινοι» δεν είχαν ενέργεια στην άμυνα, ήταν στατικοί και άστοχοι στην επίθεση και αδυνατούσαν να κάνουν ακόμα και τα βασικά!

Στη συνέχεια όμως με τους Ουόλτερς, Μπέικον να δίνουν λύσεις βελτιώθηκαν και πλησίασαν στους τρεις πόντους, διαφορά με την οποία άφησαν το πρώτο μέρος 38-41.

Με τον Ουόλτερς να είναι καταλυτικός στην οργάνωση του παιχνιδιού και τον Λι να σκοράρει οι γηπεδούχοι βρήκαν το αντίδοτο απέναντι στην άμυνα ζώνης του Σκαριόλο και προηγήθηκαν με 62-55 στο 29' παίρνοντας τα ηνία του αγώνα, την ώρα που οι Ιταλοί έχασαν τον ρυθμό τους.

Κι όμως με τον Τεόντοσιτς η Βίρτους βρήκε τον τρόπο όχι μόνο να ξαναμπεί στο ματς, αλλά και να περάσουν μπροστά με 74-76 στο 1.22'' πριν τη λήξη.

Μπέικον και Τζαϊτέ αστόχησαν στις προσπάθειές τους και ο Λι ισοφάρισε στα 11'' πριν τη λήξη σε 76-76 , ενώ ο Μίλος αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή με το ματς να οδηγείται στην παράταση!

Εκεί ο Ντάνιελ Χάκετ «μίλησε» ένα λεπτό πριν το τέλος και με τρομερό τρίποντο έδωσε προβάδισμα με 80-83, αλλά ο Ουίλιαμς απάντησε στα 16'' κάνοντας το 86-85 για τον Παναθηναϊκό, ενώ στα 8'' ο Λούντμπεργκ έκανε επιθετικό φάουλ πάνω στον Αμερικανό των «πρασίνων».

Ο Μπέικον έβαλε τις δύο βολές στα 6'' (88-85) και ο Τεόντοσιτς απλώς πέταξε τη μπάλα στον εναπομείναντα χρόνο με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάζερ, Χιμένεθ, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.α), 88-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης , Γουόλτερς 18 (3/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ασίστ), Λι 15 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) , Γουίλιαμς 26 (5/7 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 8 ριμπάουντ) , Γ. Καλαϊτζάκης 1 , Μπέικον 14 (3/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα 2 (4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 10 (3/6 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Κορντινιέ (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα) , Παγιόλα 2, Μπακό 2 , Τζαϊτέ 20 (7/13 δίποντα, 6/8 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λούντμπεργκ 14 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 λάθη), Χάκετ 11 (3/4 τρίποντα), Μίκι 5 (10 ριμπάουντ), Γουίμς , Οτζελέγιε 19 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ) , Τεόντοσιτς 12 (3/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 4 λάθη)