Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 88-86: Επιστροφή στις νίκες με τρίποντο «μαχαιριά» του Ουίλιαμς

Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ ξεπερνώντας τον κακό του εαυτό, αλλά και ένα νέο διαιτητικό «έγκλημα» και επέστρεψε στις νίκες μετά από 6 σερί ήττες στη Euroleague, χάρη στο νικητήριο τρίποντο του Ντέρικ Ουίλιαμς.

Οπως αναφέρει το Onsports, οι πράσινοι έχοντας στην «πλάτη» τους 6 σερί ήττες ξεκίνησαν το παιχνίδι θέλοντας να ελέγξουν τον ρυθμό και τα κατάφεραν στην πρώτη περίοδο.

Με καλά ποσοστά στα σουτ (4/7 τρίποντα, 5/9 δίποντα), λίγα λάθη (2) και σχετικό έλεγχο των ριμπάουντ (9-7) σε αυτό το διάστημα, δεν άφησε τη Μακάμπι να κάνει το επιθετικό της παιχνίδι. Με την είσοδο του Παπαγιάννη μάλιστα μετά το πρώτο 5λεπτο (11-11) ο Παναθηναϊκός άρχισε να χτίζει ένα μικρό προβάδισμα χάρη σε 5 σερί πόντους του Έλληνα σέντερ (βρέθηκε στο 21-13 με τρίποντο του Λι), κλείνοντας τελικά το δεκάλεπτο στο +7 με τρίποντο του Μπέικον (24-17).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο, η εικόνα άλλαξε. Με τους Μπόλντουιν και Κόλσον σε προσωπικές προσπάθειες, αλλά και τη Μακάμπι να αρχίζει να παίρνει με μεγάλη συχνότητα επιθετικά ριμπάουντ έτρεξε ένα σερί 0-6 (24-23) και ανάγκασε τον Ράντονιτς να πάρει γρήγορα τάιμ άουτ. Ο Ουόλτερς σκόραρε για πρώτη φορά στο δεκάλεπτο μετά σχεδόν 3:30 λεπτά. Η Μακάμπι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 16' (30-31), αλλά ο Λι απάντησε με 4 γρήγορους πόντους μέσω της καλής προσωπικής του άμυνας. Ο Ουίλιαμς έβαλε άλλους 5 στη σειρά, ο Παναθηναϊκός πήρε μια ανάσα και το ημίχρονο τον βρήκε στο 45-37 με 4/4 βολές του Γκουντάιτις και 2/2 του Λι.

Για μια ακόμα φορά όμως η διαφορά χάθηκε σχετικά γρήγορα. Η Μακάμπι άρχισε να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια, με τους Κόλσον και Μπράουν να την οδηγούν επιθετικά, ισοφάρισε ξανά (56-56), αλλά ο δυναμικός σε άμυνα και επίθεση Λι, με δύο τρίποντα, έφερε τους «πράσινους» να προηγούνται με 65-58 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

EUROLEAGUE 2022-2023 /ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΜΑΚΑΜΠΙ. (ΜΑΡΙΛΙΑ ΒΑΣΙΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ / EUROKINISSI)

Ένα ακόμα ξεκίνημα δεκαλέπτου, όμως, έφερε την αντίδραση της Μακάμπι. Η ομάδα του Οντέντ Κάτας κατάφερε, μάλιστα, να προσπεράσει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι (71-72 στο 35'). Σε εκείνο το σημείο, όμως, μίλησε το ένστικτο του Ντουέιν Μπέικον. Ο Αμερικανός είχε σιγήσει, αλλά με 10 σερί πόντους και βοήθειες από τον εξαιρετικό Παπαγιάννη έφερε τον Παναθηναϊκό στο +9 (83-74) μέσα σε 2 λεπτά. Η Μακάμπι, όμως, είχε τον δικό της Μπέικον στο πρόσωπο του Μπόμπι Κόλσον, ο οποίος έκανε βραδιά καριέρας και με δύο σερί τρίποντα ξανάβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι (83-80).

Ο Ράντονιτς πήρε τάιμ άουτ για να βρει σκορ το τριφύλλι και να ανακτήσει ψυχολογία για την τελική ευθεία. Ωστόσο, ο Λι αστόχησε και ο Μπόλντουιν έφερε το ματς στον πόντο (83-82). Με ένα λεπτό να απομένει οι διαιτητές δεν μέτρησαν καλάθι ξεκάθαρο καλάθι του Παπαγιάννη σε αντικανονικό κόψιμο του Νίμπο, ο οποίος στη συνέχεια έδωσε νέο προβάδισμα στη Μακάμπι που έτρεξε σερί 0-10. Με βολές του Ουόλτερς ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 85-84, αλλά ο Κόλσον με επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 85-86. Οι «πράσινοι» είχαν μια τελευταία επίθεση με τον Ουίλιαμς να βάζει μεγάλο τρίποντο 7 δεύτερα πριν από το τέλος. Ο Μπόλντουιν αστόχησε στο τελευταίο ουτ και η νίκη ήρθε σε πράσινα χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Οουόλτες 9 (1), Λι 21 (4/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπαγιάννης 16 (5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ουίλιαμς 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης Γ. 2, Μπέικον 19 (2/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πονίτκα (0/3 σουτ), Γκριγκόνις, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 4 (0/2 δίποντα, 4/4 βολές).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 11 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ασίστ), Μπάλντγουιν 21 (8/12 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 1 ασίστ, 3 λάθη), Μάρτι 8 (2/6 τρίποντα), Σόρκιν 6, Ντιμπαρτολομέο, Κοέν 3 (1), Χόλινς, Νίμπο 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κόλσον 29 (7/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ).